COD GALBEN: 07-05-2025 ora 10 Intre 7 mai, ora 12 – 7 mai, ora 23 se va semnala instabilitate atmosferică temporar accentuată COD PORTOCALIU: 07-05-2025 ora 17 Intre 17:30 si 18:30 se va semnala averse torențiale care vor acumula local 25...40 l/mp, frecvente descărcări electrice in Județul Tulcea;
Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a decis trimiterea de urgenţă a Corpului de Control al Ministerului Sănătăţii pentru a verifica situaţia de la Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Săpoca, informează un comunicat de presă transmis, duminică, de Ministerul Sănătăţii.
"Am cerut o verificare amănunţită şi rapidă Corpului de Control. Dacă este neglijenţă, vom acţiona în consecinţă", a declarat Sorina Pintea, ministrul Sănătăţii, potrivit sursei citate.
Ministerul Sănătăţii precizează că, din informaţiile de la Centrul Operativ pentru Situaţii de Urgenţă şi de la conducerea spitalului, "în jurul orei 3:30 în această dimineaţă, unul dintre pacienţii internaţi în secţia de psihiatrie acuţi, aflat în salonul cu regim normal, a luat un stativ de perfuzii şi a lovit în zona capului pacienţii din salonul său şi din unul dintre cele alăturate, unde erau internate femei".
Conform datelor oferite de minister, în urma agresiunii, au fost 13 victime: patru pacienţi au decedat (trei au decedat pe loc, iar unul după ce a fost transportat la UPU Spitalul Judeţean Buzău), trei pacienţi sunt răniţi cu traumatisme cranio-cerebrale majore şi şase pacienţi au traumatisme cranio-cerebrale/faciale minore.
"În prezent, dintre pacienţii care au fost răniţi, trei pacienţi (doi bărbaţi şi o femeie) cu traumatisme craniene severe se află internaţi la UPU Spitalul Judeţean Buzău. Unul dintre bărbaţi va fi transportat la Spitalul de Urgenţă Floreasca Bucureşti, ceilalţi rămânând internaţi deocamdată la Buzău. Cei şase pacienţi care au traumatisme craniene minore şi faciale vor rămâne deocamdată în UPU Buzău", se arată în comunicat.
Sursa amintită menţionează că în tura din noaptea de sâmbătă spre duminică, "în pavilionul în care s-a întâmplat tragedia au fost un medic şi şapte asistenţi, trei infirmiere şi doi muncitori pentru supraveghere bolnavi psihici periculoşi".
"Managerul unităţii medicale a declarat că agresorul era internat pentru probleme cu alcoolul şi a lovit victimele fără ca acestea să apuce să ceară ajutor. Ultima victimă care a fost rănită s-a trezit şi a reuşit să alerteze personalul medical", se mai arată în comunicatul Ministerului Sănătăţii. AGERPRES/(AS - editor: Cătălin Alexandru, editor online: Ady Ivaşcu)
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
© 2025 Agenția Națională de Presă AGERPRES
Conținutul acestui site este proprietatea Agenției Naționale de Presă AGERPRES. Este interzisă republicarea sau redistribuirea conținutului fără menționarea sursei.
Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.
Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:
Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.