Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Flămânzi în cea mai bogată ţară din lume: Feţele crude ale foamei în Statele Unite. Unul din şase americani nu-şi poate permite hrana zilnică cel puţin o dată pe an, spre deosebire de multe ţări europene unde aproape unul din douăzeci oameni nu-şi poate asigura masa la un moment dat. Povestea unor familii americane arată feţe ale foamei unde nimeni nu se aşteaptă să le vadă, transmite Adevărul.

 

Arafat ne spulberă grija: „Mai avem de așteptat”. Secretarul de stat Raed Arafat transmite iar că în România nu s-a ajuns încă la faza în care oamenii să fie relaxați și să spună că totul a trecut. Acesta a precizat că autoritățile speră ca 15 mai să rămână data în care se ia decizia de a începe relaxările, dar, dacă situația se înrăutățește, „vă dați seama că acest lucru nu se poate face”, potrivit Cotidianul.

 

Tăriceanu, cerere bombă către ANCOM. Ce site a luat în vizor. Președintele ALDE, senatorul Călin Popescu Tăriceanu se alătură celor care au solicitat închiderea de urgență a site-ului presidency.ro, acuzând că informațiile publicate pe această plartformă sunt false, incitând la ură sau induc panică în rândul populației, anunţă Evenimentul Zilei.

 

Remdesivir, aprobat oficial în SUA pentru tratatea pacienților diagnosticați pozitiv cu noul COVID-19. În Statele Unite ale Americii FDA a aprobat de urgență utilizarea medicamentului Remdesivir pentru tratarea pacienților diagnosticați pozitiv cu noul coronavirus, a anunțat Donald Trump în cursul zilei de vineri, 1 mai, informează Gândul.

 

Coronavirus în lume: China raportează un singur caz, Rusia înregistrează un număr record de noi infecții / Peste 1.800 de decese în 24 de ore în Statele Unite / Situația în timp real. Pandemia a ucis peste 235.000 de oameni din întreaga lume. Peste 3,3 milioane de cazuri de persoane infectate în 195 de țări. Țările cele mai afectate de numarul de decese sunt Statele Unite cu 65.0000 de decese, Italia (28.236 decese), Regatul Unit (27.510 decese), Spania (24.824 de decese) și Franța (24.594 de decese), conform Hotnews.ro.

 

Ministrul Educației anunță schimbări pentru anul școlar 2020-2021. „A trebuit să luăm măsuri într-un moment de criză”. Ministrul Educației NU exclude varianta învățării la distanță și din toamnă din cauza epidemiei de coronavirus. Monica Anisie a avansat și o noutate pentru învățământul românesc: din septembrie nu va mai fi niciun copil care să nu aibă acces la tehnologie, potrivit Jurnalului Naţional.

 

Nelu Tătaru, la Spitalul Judeţean de Urgenţă Vaslui: Nu vreau să ne gândim la relaxare. Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a efectuat, sâmbătă, o vizită la Spitalul Judeţean de Urgenţă Vaslui, unde în ultimele zile s-au înregistrat mai multe cazuri de infectare cu noul coronavirus în rândul cadrelor medicale, relatează România Liberă.

 

După SCANDALUL autonomiei, PNL acuză o nouă înțelegere antinațională a PSD cu UDMR - Cum vor acționa liberalii. Deputații PNL solicită includerea pe ordinea de zi, sau pe ordinea de zi suplimentară a plx 190/2020, la toate cele patru comisii de raport și la cele doua comisii de aviz, pentru a fi respins prin vot, scrie Stiripesurse.ro.

 

Tataru: OMS lauda Suedia, dar pastreaza oficial recomandarile pe care Romania le-a pus in practica. Ministrul Sanatatii, Nelu Tataru, a declarat, sambata, cu ocazia unei vizite efectuate la Spitalul Judetean de Urgenta Vaslui, ca Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS) pastreaza oficial aceleasi recomandari pe care autoritatile sanitare din Romania le-au pus in practica, potrivit Ziare.com.

 

MFE asigură că toate categoriile de personal sanitar expuse riscului infectării cu coronavirus vor primi stimulente financiare. Toate categoriile de personal sanitar, în cazul cărora exista riscul să se infecteze cu COVID-19, inclusiv asistenţii medicali comunitari şi personalul din reţeaua de medicină legală, vor primi stimulentul financiar de 2.500 de lei, conform Ordonanţei aprobate in Guvernul Romaniei, transmite Economica.net. 

 

Se anunţă vremuri grele: Zonei euro îi vor trebui trei ani să îşi revină după această criză. Philip Lane, economist şef al BCE: Amploarea şi durata şocului macroeconomic al pandemiei depind de cât de mult vor fi păstrate măsurile de izolare, de impactul acestora asupra sectoarelor economice şi de viteza la care activitatea va reintra în normalitate. Economistul şef al Băncii Centrale Europene a avertizat că este posibil să dureze cel puţin încă trei ani până ca economia zonei euro să îşi revină complet din şocul ”extraordinar şi şever” al coronacrizei, informează Ziarul Financiar.

 

Umilință maximă din partea unui fost coleg: „Cristiano Ronaldo poate fi ghicit, are doar trei-patru fente”  Cine e peste el?! Francezul Mikael Silvestre, fost coleg și cu brazilianul Ronaldo, și cu Cristiano Ronaldo, spune că „Ronnie era altă poveste. Pe el nu-l puteai anticipa, pentru că inventa driblinguri instantaneu”, notează Gazeta Sporturilor.

 

Agentul lui Bogdan Planic pune lucrurile la punct privind transferul fundașului de la FCSB la Craiova. Din februarie încoace s-a tot vorbit despre trecerea fundașului central al FCSB, sârbul Bogdan Planic, la Craiova lui Mihai Rotaru. Gigi Becali și patronul oltenilor urmau să se așeze la masa tratativelor pentru a discuta condițiile transferului, scrie Fanatik.ro.

 

AGERPRES/ (editor online: Andreea Preda)
 

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.