COD GALBEN: 08-02-2025 Intre 06:00 si 12:00 se va semnala Intensificări temporare ale vântului cu viteze la rafală de 50...70 km/h. in Zona de litoral a județului Constanta , respectiv zona localităților, Județul Tulcea , Zona de litoral a județului Tulcea , respectiv zona localităților; COD GALBEN: 08-02-2025 Intre 06:00 si 12:00 se va semnala Intensificări temporare ale vântului cu viteze la rafală de 50...70 km/h. in Județul Caraş-Severin;
Marcel Ciolacu anunţă când ar urma PSD să depună moţiune de cenzură împotriva Guvernului Orban. „Atât timp cât este stare de urgenţă şi este încă un pericol această pandemie asupra vieţilor românilor nu vom depune moţiune (... ) Dacă se continuă în acelaşi ritm de greşeli şi această abordare total pompieristică şi fără nicio viziune de viitor, cred că se impune şi e o necesitate”, a afirmat Marcel Ciolacu, potrivit Adevărul.
Scaner termic de concepţie românească. Pro-Optica şi IOR au creat un parteneriat pentru dezvoltarea şi fabricarea unui scaner termic, care permite scanarea precisă şi rapidă pe fluxuri de acces persoane şi alarmarea în cazul temperaturilor corpului care depăşesc limita febrei, anunţă Ministerul Economiei. Produsul, denumit CONDOR SR-FS, poate fi folosit la controlul accesului în zone cu flux mare de persoane, pentru reducerea timpului de evaluare a stării febrile, în locuri precum aeroporturi, metrou, frontieră, spitale (triaj), instituţii publice, etc., relatează Cotidianul.
Victor Ponta a răbufnit la adresa PNL: „Vânzătorii României!”. Victor Ponta, liderul ProRomânia, a sărit la gâtul liberalilor, după decizia PNL de a ataca la CCR măsurile votate în Parlament pentru sprijinirea românilor afectaţi de criza provocată de coronavirus. „Parlamentul a votat Legile privind amânarea ratelor la bănci şi sprijinul pentru firmele romaâneşti ( taxe şi contribuţii) şi pentru persoanele fizice (plata utilităţilor) – votul pentru a venit de la ProRomânia , PSD, USR, UDMR, Minoritaţi, PMP , ALDE şi neafiliaţi! Dar Legile nu intra in vigoare – pentru că vânzătorii României de la PNL au contestat la CCR legile – şi totul se suspendă!, publică Evenimentul Zilei.
Personalul din preuniversitar, în concediu de odihnă. Secretar de stat: Nu se intră în şomaj tehnic. Secretarul de stat Luminiţa Varcari a anunţat în cadrul unei conferinţe că tot personalul din învăţământul preuniversitar este în concediu de odihnă până în data de 21 aprilie. De asemenea, acesta a specificat şi excepţiile: directorii, contabilii şi secretarele, care merg în continuare la serviciu, scrie Gândul.
CCR discută la începutul lunii mai sesizările PNL la proiectele de lege privind amânarea plăţilor la utilităţi şi a rambursării creditelor. Judecătorii Curţii Constituţionale vor analiza pe 6 mai sesizările depuse de liberali la cele două proiecte de lege ale PSD. Este vorba de două legi adoptate de Camera Deputaţilor şi care se referă la acordarea unor facilităţi pentru contribuabili şi amânarea rambursării creditelor, notează Hotnews.ro.
Asociaţiile de judecători apropiate sistemului cer deputaţilor să „pice” „legea Gorghiu”. Două asociaţii ale magistraţilor, din zona considerată anti-PSD, le-au cerut deputaţilor să respingă propunerea legislativă depusă de senatoarea Alina Gorghiu, care prevede modificarea codurilor penale şi a regimului de executare a pedepselor. Este vorba despre Asociaţia Forumul Judecătorilor din România şi despre Asociaţia Iniţiativa pentru Justiţie, implicate şi în demersul de la CJUR privind desfiinţarea Secţiei pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie, transmite Jurnalul.ro.
Declic îi cere lui Iohannis să limiteze pensiile speciale la maximum 4000 de lei. Anunţul preşedintelui Klaus Iohannis privind necesitatea regândirii cheltuielilor de la buget naşte primele revendicări. Comunitatea Declic îi solicită lui Klaus Iohannis plafonarea pensiilor speciale până la suma de 4.000 de lei, până la sfârşitul acestui an, menţionează România Liberă.
Klaus Iohannis anunţă decizii radicale: ”E nevoie să regândim sistemul de sănătate”. Preşedintele Klaus Iohannis a participat la ceremonia de semnare a Acordului de Colaborare Bienală între Organizaţia Mondială a Sănătăţii - Biroul Regional pentru Europa şi Ministerul Sănătăţii din România, context în care a afirmat că după ce criza creată de coronavirus va fi depăşită, cei responsabili trebuie să regândească sistemul de sănătate românesc, potrivit Stiripesurse.ro.
Firea vrea sa-şi pună 5 companii municipale să înghită alte 9. Opoziţia: O ţopăială managerială pentru salvarea şefimii! După ce a insistat ani la rând ca fiecare dintre companiile municipale pe care le-a înfiinţat să continue să activeze individual, Gabriela Firea vrea acum să contopească unele dintre ele, susţinând că au activităţi complementare şi că, unindu-le, le-ar eficientiza, notează Ziare.com.
Contractele RCA se vor putea suspenda pentru sute de mii de maşini. Firmele de transport din România, grav afectate de criza Coronavirus, vor putea beneficia de suspendarea contractelor RCA pe perioada stării de urgenţă. Este decizia la care au ajuns reprezentanţii Guvernului, ai Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF) şi ai transportatorilor (UNTRR, una dintre asociaţiile reprezentantive ale domeniului) după o discuţie purtată la Ministerul Transporturilor (...) Condiţia pentru a obţine suspendarea este aceea ca vehiculul să nu fie utilizat în perioada suspendării, publică Economica.net.
Băncile centrale inundă pieţele cu bani pentru a calma furtuna cauzată de virus, în timp ce politicienii se împiedică în stereotipuri. Băncile centrale recurg în prezent la toate mijloacele pentru a-şi proteja economiile de pandemie. Autorităţile financiare au eliberat capital de aproximativ 500 miliarde de dolari pentru bănci la nivel mondial pentru a le ajuta să absoarbă impactul pandemiei de COVID-19, potrivit calculelor Financial Times. Pe lângă această măsură, băncile centrale susţin băncile prin injectarea unor volume vaste de credite ultra ieftine în sistemul bancar şi reducerea volumului de rezerve sau active lichide pe care acestea trebuie să le deţină, anunţă Ziarul Financiar.
S-a anunţat când se reiau cursurile pentru elevi şi studenţi. „Data exactă privind reluarea cursurilor se va stabili în funcţie de evoluţia pandemiei de coronavirus din România, precum şi de măsurile comunicate de către Comitetul Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă. În contextul informaţiilor deţinute până în prezent privind evoluţia pandemiei de coronavirus, scenariul de lucru prevede reluarea cursurilor în învăţământul preuniversitar şi universitar după încetarea stării de urgenţă şi asigurarea tuturor măsurilor, pentru ca elevii, studenţii şi cadrele didactice să fie în siguranţă”, a spus ministrul într-o declaraţie de presă, menţionează QMagazine.ro.
Un fost fotbalist de la Dinamo despre viaţa de fotbalist din Belarus: „Nu pot refuza să joc”. Elis Bakaj (32 de ani) povesteşte cum e viaţa de fotbalist în Belarus, ţară care n-a impus nicio restricţie împotriva virusului ce se răspândeşte cu rapiditate în lume. Îşi aduce aminte cu plăcere de Dinamo, unde a evoluat un sezon, scrie Gsp.ro.
WTA Madrid 2020 se va juca online! Simona Halep s-ar putea afla printre participanţi. Turneul de la Madrid a fost suspendat din cauza pandemiei de coronavirus, dar va fi înlocuit de o competiţie video, care va permite distribuirea sumei de 200.000 de euro pentru ajutorarea jucătorilor care se confruntă cu probleme, dar şi pentru lupta contra COVID-19, potrivit Fanatik.ro.
AGERPRES / (editor online: Alexandru Cojocaru)
© 2025 Agenția Națională de Presă AGERPRES
Conținutul acestui site este proprietatea Agenției Naționale de Presă AGERPRES. Este interzisă republicarea sau redistribuirea conținutului fără menționarea sursei.
Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.
Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:
Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.