COD GALBEN: 09-06-2025 ora 10 Intre 9 iunie, intervalul orar 12 – 21 Fenomene vizate se va semnala 9 iunie, intervalul orar 12 – 21 Fenomene vizate COD GALBEN: 09-06-2025 ora 10 Intre 9 iunie, ora 10 – 9 iunie, ora 23 se va semnala instabilitate atmosferică temporar accentuată COD GALBEN: 09-06-2025 ora 15 Intre 15:50 si 20:00 se va semnala Intensificări ale vântului cu viteze la rafală de 50...70 km/h. in Județul Dolj, Județul Mehedinţi;
Guvernul a aprobat, în şedinţa de vineri, Strategia Naţională Anticorupţie 2021 - 2025, a anunţat ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, care a subliniat că documentul reprezintă un angajament politic de a susţine toate instituţiile care combat corupţia, fiind, în acelaşi timp, şi un prim obiectiv îndeplinit din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă pe partea de Justiţie.
"Guvernul României a aprobat astăzi Strategia Naţională Anticorupţie 2021-2025. Este un răspuns ferm pe care Guvernul României îl dă în combaterea corupţiei. Este un mesaj politic şi un angajament politic de a confrunta acest fenomen, este un mesaj politic şi un angajament politic de a susţine toate instituţiile care se confruntă cu corupţia şi care combat corupţia în temeiul legii. Corupţia este în continuare un fenomen serios, care afectează drepturile şi libertăţile cetăţenilor atât în România, cât şi în alte state membre. Ca şi alte state membre, Guvernul României combate corupţia, în limita competenţelor, prin politici, proiecte de lege şi mijloace bugetare alocate instituţiilor anticorupţie", a precizat Predoiu.
El a adăugat că documentul are la bază o largă consultare, de aproape un an, cu instituţiile publice, mediul de afaceri şi societatea civilă.
"Strategia are o bază ştiinţifică constând într-un studiu sociologic şi criminologic alcătuit de Ministerul Justiţiei şi Direcţia Generală Anticorupţie din Ministerul de Interne şi vizează nu numai combaterea corupţiei ca fenomen criminologic, ci şi prevenţia corupţiei şi formarea unei culturi a integrităţii în toate instituţiile publice şi instituţiile private. Strategia abordează corupţia într-un trend modern, în care ea este văzută ca o parte a unui fenomen mai complex, care include şi crima organizată", a explicat ministrul.
Potrivit acestuia, în continuare, Ministerul Justiţiei va propune Guvernului proiecte de lege, instrumente legislative, care să ducă la îndeplinire această Strategie.
"Aş menţiona viitoarele proiecte ale Codului penal şi Codului de procedură penală care urmează să continue dezbaterea publică şi să intre în dezbaterea Parlamentului în toamna anului viitor", a indicat Cătălin Predoiu.
Ministrul a menţionat că Strategia Naţională Anticorupţie adoptată de Executiv este corelată cu instrumente internaţionale la care România este parte, cum ar fi GRECO, cu Mecanismul de Cooperare şi Verificare şi cu obiectivele din cadrul acestuia.
"Este un prim obiectiv în cadrul PNRR care vizează domeniul Justiţiei şi care a fost îndeplinit la timp", a completat Predoiu. AGERPRES/(A - autor: Daniel Florea, editor: Claudia Stănescu, editor online: Irina Giurgiu)
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
© 2025 Agenția Națională de Presă AGERPRES
Conținutul acestui site este proprietatea Agenției Naționale de Presă AGERPRES. Este interzisă republicarea sau redistribuirea conținutului fără menționarea sursei.
Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.
Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:
Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.
< | june 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
< | july 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 |