Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Preşedintele Klaus Iohannis a afirmat, miercuri, că Guvernul interimar va rămâne în funcţie până la găsirea unei soluţii şi s-a declarat sceptic că o soluţie se va cristaliza la prima rundă de consultări pe care o va avea cu partidele şi formaţiunile parlamentare.

 


El a fost întrebat ce ce soluţii vede la actuala criză - guvern minoritar, guvern tehnocrat sau alegeri anticipate.

"Tocmai aceste soluţii vor trebui să transpară din consultările care vor avea loc. Şi dacă am spus că situaţia este mai complicată decât altă dată, eu nu am convingerea că după prima rundă de consultări se va cristaliza o soluţie. Este posibil să fie nevoie de încă o rundă de consultări şi este nevoie ca partidele să se aşeze la discuţii în diferite combinaţii pentru a căuta soluţii. Politica coaliţiilor nu se face doar prin nişte consultări la Cotroceni. Coaliţiile se formează între partide. Oamenii trebuie să aibă curajul să lase discursul acela patetic în urmă, să se aşeze şi să discute concret ce se poate face pentru România, fiindcă România trebuie guvernată. Trebuie să existe un Guvern, ori dacă partidele nu se înţeleg (...), atunci acest Guvern interimar va rămâne în funcţie până când se găseşte o nouă soluţie. Nu există niciun înlocuitor, ţara nu poate să rămână total neguvernată şi cred că până la urmă toată lumea va înţelege că este mai bine să avem un Guvern cu puteri depline decât un Guvern interimar", a spus Iohannis.

Întrebat dacă exclude posibilitatea dizolvării Parlamentului şi convocarea de alegeri anticipate, preşedintele Iohannis a răspuns: "Nu exclud niciun pas constituţional, dar orice am face trebuie să ducă la o soluţie, ori soluţia, indiferent cum o abordăm, trebuie să fie în final formarea unui Guvern care merge mai departe şi rezolvă problemele României şi ale românilor, acesta este scopul politicii".

Şeful statului participă, miercuri, la Summitul UE-Balcanii de Vest, care are loc în Slovenia, la Brdo. Marţi, şeful statului a participat la reuniunea informală a Consiliului European. AGERPRES/(A-autor: Florentina Peia, editor: Mihai Simionescu, imagine: Administraţia Prezidenţială, editor imagine: Andrei Cârlan, editor: Alberta Forgiarini, editor online: Adrian Dădârlat)

 

Citește și:

 

VIDEO Iohannis, despre refacerea coaliţiei: E greu de negociat cu un fost partener care a votat să-ţi dărâme Guvernul

 

VIDEO Iohannis: Orice persoană susţinută de o majoritate parlamentară poate să devină premier

 

VIDEO Iohannis: Doar prin maturitate şi nu prin ţâfnă se rezolvă această criză guvernamentală

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.