COD GALBEN: 02-05-2025 ora 10 Intre 10:00 si 13:00 se va semnala Intensificări ale vântului cu viteze la rafală de 50...70 km/h. in Zona de litoral a județului Constanta , respectiv zona localităților, Județul Tulcea , Zona de litoral a județului Tulcea , respectiv zona localităților;
Premierul Florin Cîţu a declarat marţi că restaurantele şi hotelurile de pe litoral ar putea funcţiona la capacitate maximă, de la 1 iunie, pentru persoanele vaccinate.
"Este clar că putem vorbi despre fără mască pe plajă, de exemplu. Fără mască, dacă mergem la munte în drumeţie etc., putem fără mască. Dar putem să vorbim şi de lucruri sau de facilităţi pentru persoane vaccinate. Putem să vorbim, de exemplu, de restaurante, care pot să ajungă la capacitate de 100% cu persoane vaccinate la interior. Sau hoteluri, pe litoral, cu capacitate de 100% cu persoane vaccinate. Deci, sunt lucruri la care ne uităm. Putem să vorbim de evenimente private care pot fi deschise doar pentru persoane vaccinate şi aşa mai departe. Vom avea aceste evenimente pilot în Bucureşti şi Cluj, dar eu sunt sigur că rezultatele vor fi bune şi putem deja să ne gândim la astfel de evenimente", a arătat premierul într-o declaraţie de presă.
Întrebat dacă este posibil ca terasele de la mare să îşi desfăşoare activitatea pe întreg parcursul nopţii de la 1 iunie, premierul a replicat că o parte dintre operatorii economici nu au respectat regulile în vigoare şi că aşteaptă mai multă responsabilitate din partea acestora.
"Voi avea o discuţie cu operatorii economici, în special cu cei din zona estivală, pentru că aş vrea să văd mai multă responsabilitate întâi şi după aceea să discutăm despre relaxarea condiţiilor. Au fost câteva elemente în weekend care nu mi-au plăcut la câţiva operatori economici, dar, bineînţeles, foarte mulţi au respectat. Cred că ar trebui să fim mult mai duri cu cei care nu respectă şi vor fi beneficii şi facilităţi pentru cei care respectă legislaţia şi atunci putem să discutăm. Referitor la a reveni la evenimente toată noaptea, niciodată nu a fost chiar toată noaptea. Întotdeauna sunt limite de ore, pentru că totuşi sunt staţiuni şi trebuie să luăm în considerare şi alte lucruri, dar voi avea o vizită la Constanţa şi mă voi întâlni cu operatorii economici săptămâna aceasta", a precizat Cîţu.
Premierul a menţionat că există mai multe scenarii referitoare la relaxarea restricţiilor pentru persoanele vaccinate şi că propunerile vor fi avansate comitetului interministerial, iar ulterior vor fi discutate cu operatorii economici. În acest sens, a atras atenţia asupra faptului că în momentul în care în Israel s-a ajuns la o rată de vaccinare de 30%, s-au introdus facilităţi pentru persoanele vaccinate şi penalităţi pentru cei care nu respectă regulile.
"Într-adevăr, vom umbla la reguli în ceea ce priveşte persoanele sau operatorii economici şi persoanele vaccinate. Acolo unde vor fi doar persoane vaccinate şi se respectă regulile - pentru că vor fi reguli de fiecare dată. Şi pe plajă, de exemplu, propunerea este că vom fi fără mască, vom putea sta fără mască pe plajă, dar bineînţeles va exista o distanţare în continuare. Deci, vor exista astfel de elemente. Acestea sunt propunerile care vor fi în comitetul interministerial, discutate apoi cu Ministerul Sănătăţii, Ministerul Afacerilor Interne şi vom veni cu un pachet. (...) Aşa cum v-am obişnuit, România va alege o cale bună pentru toţi cetăţenii. Aţi văzut că nu am avut economia închisă. Lucrurile au mers în continuare bine. Deci, vom găsi o cale bună", a spus premierul.
El a subliniat că introducerea măsurilor de relaxare depinde foarte mult de rata de vaccinare.
"Totul depinde da rata de vaccinare. Cu cât avem o rată de vaccinare mai mare, cu atât putem să împingem mai mult, doar pentru persoanele vaccinate - bineînţeles. Dar haideţi să vedem cum evoluează campania de vaccinare. Am avut o întâlnire cu toţi operatorii economici sau cu asociaţiile care reprezintă operatorii economici. De la toţi am primit susţinere. Toţi doresc să revină la normal. În ultimele zile am văzut că cifrele şi-au revenit. În prima zi de Paşti am avut peste 60.000 de persoane vaccinate. În acest weekend este un maraton al vaccinării în Bucureşti. Deci, trebuie să profităm de această şansă de a avea vaccinul şi să ne vaccinăm ca să revenim la normalitate cât mai devreme. Avem dozele să putem să revenim mai devreme de 1 august, doar că trebuie să ne vaccinăm", a mai precizat Cîţu. AGERPRES/(A - autor: Irinela Vişan, editor: Florin Marin, editor online: Anda Badea)
Citeşte şi:
VIDEO Cîţu: Decizia privind salariul minim, după discuţii cu antreprenorii şi sindicatele
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
© 2025 Agenția Națională de Presă AGERPRES
Conținutul acestui site este proprietatea Agenției Naționale de Presă AGERPRES. Este interzisă republicarea sau redistribuirea conținutului fără menționarea sursei.
Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.
Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:
Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.