Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Premierul Florin Cîţu a anunţat, vineri, la Cluj, că în perioada următoare va creşte capacitatea de vaccinare anti-COVID-19 prin transformarea unor centre AstraZeneca în Pfizer şi prin amenajarea unor centre la operatorii economici.

"Aş vrea să vă anunţ că începem să avem exact dozele pe care le tot anunţam, numărul de doze, acum trebuie să vină lumea să se înregistreze, să se vaccineze. Avem câteva modificări care vor apărea în zilele următoare (...). Vom creşte fluxul zilnic de la 72 la 96, ceea ce înseamnă creşterea vitezei de vaccinare. Vom transforma mai multe centre AstraZeneca în centre Pfizer, pentru a permite mai multor cetăţeni să se vaccineze. Şi vom permite companiilor, operatorilor economici, să aibă centre de vaccinare, unde vom furniza vaccin în funcţie de zonă", a spus premierul.

 


El a adăugat că în perioada imediat următoare capacitatea de vaccinare va ajunge la 120.000 de doze zilnic.

"Am ajuns acum la o capacitate de 115.000 de doze pe zi, vom ajunge la 120.000 de doze pe zi. Avem dozele, ne-am ocupat să avem vaccin, avem centre de vaccinare, acum, românii, dacă vor - şi trebuie să revenim la normal - trebuie să se înscrie şi să se vaccineze. Este singura soluţie în acest moment de a ieşi din pandemie. Vrem în această vară să ne bucurăm de concediu, vrem să revenim la viaţa normală, trebuie să ne vaccinăm", a mai spus Florin Cîţu.

Premierul Florin Cîţu efectuează vineri o vizită oficială în judeţul Cluj, fiind însoţit de ministrul de Interne, Lucian Bode.

Şeful Guvernului, ministrul Lucian Bode şi primarul Emil Boc au fost la centrul de vaccinare amenajat la Şcoala Gimnazială ''Ion Creangă'' din Cluj-Napoca. În cursul zilei, premierul se va întâlni cu reprezentanţi ai industriei de evenimente din municipiu şi cu primari din judeţul Cluj. AGERPRES/(A - autor: Marius Septimiu Avram, editor: Karina Olteanu, editor online: Ada Vîlceanu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.