Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Organizaţia UDMR Mureş a depus, joi, la Biroul Electoral de Circumscripţie Judeţeană Mureş dosarele de candidatură pentru alegerile parlamentare din 6 decembrie, însoţite de peste 22.000 de semnături de susţinere.

"Suntem recunoscători tuturor alegătorilor din judeţul Mureş care au sprijinit UDMR şi candidaţii săi la alegerile locale. Organizaţia noastră a obţinut în judeţul Mureş o victorie istorică pe 27 septembrie. Cu toate acestea, lupta noastră pentru comunitatea maghiară nu se opreşte aici, pentru ca planurile şi obiectivele noastre locale şi judeţene să aibă succes, trebuie să avem o reprezentare parlamentară puternică în Parlamentul României", a subliniat preşedintele executiv al UDMR Mureş, Kovács Levente.

Potrivit unui comunicat de presă al UDMR Mureş, la depunerea dosarelor de candidatură au participat candidaţii care ocupă primele locuri de pe liste.

"Aici, în judeţul Mureş, am experimentat de multe ori ce înseamnă când cineva lucrează împotriva comunităţii noastre. Prin aceste alegeri trebuie să garantăm reprezentarea parlamentară a comunităţii maghiare", a afirmat candidatul Kolcsár Károly, cel care deschide lista pentru Camera Deputaţilor.

Deputatul Csép Éva-Andrea, aflată pe poziţia a doua, a arătat că lumea trăieşte vremuri dificile din cauza pandemiei, dar că, pe de altă parte, această situaţie poate contribui la întărirea comunităţii.

"Acum cel mai important lucru este să ne protejăm familiile, comunitatea, aşezările din judeţul Mureş. Acest lucru este posibil numai dacă avem o voce puternică în procesul decizional al ţării", a spus Csép Éva-Andrea.

Senatorul Császár Károly, care deschide lista candidaţilor la Senat, crede că alegerile din 6 decembrie sunt un nou moment în care comunitatea maghiară poate să arate că reprezintă o forţă şi că faptul că organizaţiile politice maghiare din România au reuşit din nou să formeze o coaliţie la alegerile parlamentare "are un mesaj important, şi anume, că în situaţiile importante comunitatea maghiară este unitară".

Senatorul Novák Csaba Zoltán, locul doi pe listă, a accentuat de asemenea importanţa cooperării forţelor politice maghiare privind alegerile parlamentare.

"Cred că această colaborare politică din Transilvania cu ocazia alegerilor parlamentare actuale poate fi exemplară pentru întregul Bazin Carpatic. Doar împreună putem lucra eficient pentru a proteja interesele comunităţii noastre", a precizat Novák Csaba Zoltán.

Lista candidaţilor UDMR Mureş pentru alegerile parlamentare din 6 decembrie, validată săptămâna trecută de către Consiliul Permanent al Uniunii, este următoarea la Camera Deputaţilor: Kolcsár Anquetil-Károly, Csép Éva-Andrea, Kulcsár-Terza József, Vass Levente, Birtalan István, Hamar Alpár-Beniamin, Tudor Veronka, Tamási Zsolt, Fodor Sándor-József şi Csibi Attila-Zoltán.

La Senat pe listă se află Császár Károly-Zsolt, Novák Csaba-Zoltán, Novák Levente, Szász Izolda, Tóth Sándor şi Barabási Csaba Attila. AGERPRES/(AS - autor: Dorina Matiş, editor: Antonia Niţă, editor online: Ada Vîlceanu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.