COD PORTOCALIU: 30-09-2020 ora 10 se va semnala ploi abundenteZone afectate

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Preşedintele PNL Neamţ, Mugur Cozmanciuc, candidatul liberalilor pentru funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Neamţ, a declarat, sâmbătă, într-o conferinţă de presă, că în primul său an de mandat de preşedinte al CJ va aduce fonduri europene în valoare de peste 350 de milioane de euro.

Mugur Cozmanciuc a subliniat că principalele direcţii pe care vor fi investite aceste fonduri sunt dezvoltarea marii infrastructuri, dar şi apă, canalizare şi gaz metan în fiecare comunitate şi infrastructura culturală.

"În primul an de mandat de preşedinte al Consiliului Judeţean Neamţ, peste 350 milioane de euro vor fi atraşi din fonduri europene pentru judeţul Neamţ. Apă şi canal în fiecare comunitate, continuarea investiţiilor în infrastructură culturală şi dezvoltarea marilor proiecte de infrastructură: drumul expres Piatra-Neamţ - Roman şi Piatra-Neamţ - Bacău. Judeţul Neamţ are un patrimoniu cultural şi spiritual care trebuie pus în valoare. Trebuie gândit un master-plan, pentru ca toate obiectivele culturale şi spirituale să fie finanţate din fonduri europene. Obiectivele pe care le avem sunt ca fiecare comunitate, în mandatul meu de preşedinte al Consiliul Judeţean Neamţ, să aibă apă, canal, gaz", a declarat Mugur Cozmanciuc.

La rândul său, candidatul PNL la funcţia de primar al municipiului Piatra-Neamţ, Andrei Carabelea, a promis că va atrage proiecte de 150 milioane de euro în primul an de mandat.

"Vă asigur că programele gândite pentru Piatra-Neamţ, pentru judeţul Neamţ, corelate cu problemele nemţenilor, sunt corelate cu bugetul Uniunii Europene. Aceşti bani nerambursabili sunt o cale pentru modernizarea comunităţilor noastre", a declarat Andrei Carabelea, candidatul liberalilor pentru funcţia de primar al municipiului Piatra-Neamţ.

Un alt proiect major care va fi implementat cu fonduri europene, într-un parteneriat Consiliul Judeţean - Primăria Piatra-Neamţ, va fi construirea unui nou spital judeţean.

Prezent la Piatra-Neamţ, europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan, vicepreşedinte al PPE, şi-a arătat susţinerea faţă de cei doi candidaţi liberali şi a declarat că Uniunea Europeană pune la dispoziţie fonduri importante pentru dezvoltarea comunităţilor.

"Avem fonduri europene pentru reţele de apă, canalizare, gaz metan, energie electrică. Guvernul PNL a făcut proiectele, iar banii vor merge exact la primarii care vor fi capabili să îi absoarbă. Prioritatea pentru primarii noştri în mediul rural va fi modernizarea comunelor. Susţin candidatura lui Mugur Cozmanciuc pentru preşedinţia Consiliului Judeţean Neamţ, a lui Andrei Carabelea pentru funcţia de primar al municipiului Piatra-Neamţ şi a tuturor candidaţilor liberali. PSD a ţinut până acum judeţul Neamţ pe loc. Echipa noastră, a PNL, are idei, şi împreună cu Guvernul le va duce înainte. Degeaba vom avea primari gospodari în judeţ, dacă la Consiliul Judeţean va rămâne un preşedinte pesedist. Va faulta primarii, va faulta Guvernul, pentru a ţine judeţul pe loc. De aceea le spunem oamenilor ce soluţii avem şi le cerem sprijinul", a declarat europarlamentarul Siegfried Mureşan, vicepreşedinte al PPE. AGERPRES/(A - autor Gabriel Apetrii, editor: Mihai Simionescu, editor online: Gabriela Badea)

 

Citiţi şi:

 

AlegeriLocale2020/Europarlamentarul Siegfried Mureşan: 145 proiecte europene pentru fonduri pe COVID-19, dar niciunul din Neamţ 

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.