COD PORTOCALIU: 30-09-2020 ora 10 se va semnala ploi abundenteZone afectate

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Candidatul UDMR Korodi Attila a prezentat marţi, într-o conferinţă de presă, proiectele pe care doreşte să le implementeze dacă va câştiga Primăria Miercurea Ciuc şi a punctat faptul că doreşte să pună oraşul pe harta turistică a României, dar şi să se focalizeze pe dezvoltarea economiei locale, pe sprijinirea tinerilor şi a vârstnicilor.

"Vrem să ne focalizăm asupra susţinerii dezvoltării economiei locale, asupra unui program amplu de punere a oraşului nostru pe harta turistică a României şi a tuturor celor interesaţi, pe o activitate strâns legată de sprijinirea tinerilor în a fi activi din punct de vedere profesional dar şi din punct de vedere al întemeierii familiei sau al participării la deciziile publice din oraş, pe dezvoltarea Educaţiei în oraşul nostru. Dorim să elaborăm un program amplu de sprijinire a oamenilor în vârstă, dorim să continuăm toate programele de dezvoltare a cartierelor oraşului, dar şi de construire, de facilitare, de creare a infrastructurii pentru toate zonele oraşului, unde la ora actuala există o lipsă acută a infrastructurilor de bază. Dorim, totodată, să deschidem un centru pentru zona Ciucului şi a judeţului, care să mobilizeze, din punct de vedere economic, infrastructural, dezvoltarea", a declarat Korodi Attila.

Acesta a precizat că se doreşte introducerea unei noi politici de impozitare locală, pentru susţinerea antreprenorilor, digitalizarea procedurilor de interacţiune a administraţiei locale cu cetăţenii şi persoanele juridice, realizarea unui Centru de Incubare în Afaceri, reînnoirea infrastructurii de bază, dar şi transformarea oraşului în unul atractiv din punct de vedere turistic.

"Cât priveşte turismul, vrem să deschidem oraşul către lumea largă din România şi din Europa Centrală, dorim să organizăm o serie de evenimente culturale, sportive, legate de viaţa religioasă sau de viaţa profesională, care să aibă şi amplitudinea unor festivaluri importante. Dorim să continuăm, să renaştem să reîncepem organizarea Festivalului de Jazz de la Miercurea Ciuc, să continuăm Festivalul de Muzică Veche, să continuăm celelalte festivaluri importante, inclusiv Săptămâna Operei din Miercurea Ciuc, dorim ca Muzeul Secuiesc al Ciucului, ca şi celelalte galerii de artă ale oraşului şi muzee să fie interconectate între ele, dar şi cu celelalte instituţii din regiunea mai largă, pentru a oferi servicii turistice şi pachete turistice complexe. Dorim ca artiştii plastici şi muzicienii să fie unul dintre principalele puncte de sprijin în dezvoltarea ofertei turistice din oraşul Miercurea Ciuc", a afirmat candidatul UDMR.

Korodi Attila a vorbit şi despre continuarea modernizării şi dezvoltării Spitalului Judeţean de Urgenţă, proiecte destinate tinerilor, creionarea unui program integrat de sprijinire a Educaţiei, dar şi despre realizarea unor facilităţi destinate persoanelor vârstnice. Totodată, candidatul UDMR intenţionează continuarea programului de izolare termică a blocurilor din oraş, crearea de spaţii verzi, de spaţii comunitare, dar şi construirea unei noi pieţe agroalimentare. AGERPRES/ (A, autor: Gina Ştefan, editor: Karina Olteanu, editor online: Ada Vîlceanu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.