COD GALBEN: 16-05-2025 ora 10 Intre 16 mai, ora 10 – 17 mai, ora 08Fenomene vizate se va semnala 16 mai, ora 10 – 17 mai, ora 08Fenomene vizate

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, le cere liberalilor să se pregătească de guvernare "cu smerenie" şi să acorde atenţie problemelor fiecărei categorii sociale.

"Stimaţi colegi, trebuie să ne pregătim pentru guvernare şi suntem pregătiţi pentru guvernare. Trebuie, în schimb, să facem lucrul acesta cu trudă, cu modestie, cu smerenie faţă de concetăţenii noştri, cu atenţie la problemele fiecărei categorii sociale, să analizăm fiecare soluţie posibilă, astfel încât orice decizie pe care o luăm să garanteze efectele favorabile pentru societatea românească, să nu cumva să cădem şi noi în ispita de a lua decizii pe picior, de a scoate din joben Ordonanţe de urgenţă peste Ordonanţe de urgenţă, fără niciun fel de fundamentare, fără nici un fel de analiză, fără niciun fel de studiu de impact, care să provoace consecinţele dezastruoase, pe care le-au provocat marea majoritate a Ordonanţelor de urgenţă scoase de guvernarea care a trecut", a spus Orban sâmbătă, la Reuniunea Filialelor PNL din Regiunea Sud-Est desfăşurată la Constanţa.

El a adăugat că PNL este un partid "puternic ancorat" în istoria României, "cu rădăcini adânci în societatea românească", cerându-le liberalilor să încerce să se apropie de oameni şi să le asculte problemele.

"Trebuie să folosim campania asta să ne apropiem şi mai mult de oameni, să fim şi mai aproape de români, să fim şi mai deschişi să le ascultăm problemele şi împreună cu ei să căutăm cele mai bune soluţii pe care să le punem în practică, pentru că vom fi cu siguranţă chemaţi de cetăţenii români să guvernăm România, dar până atunci avem de dus cea mai importantă campanie, campania pentru realegerea lui Klaus Iohannis în funcţia de preşedinte al României", a mai spus liderul liberal.

Ludovic Orban a subliniat că urmează o campanie electorală decisivă şi le-a cerut colegilor să pună pe primul plan "această bătălie pentru România".

"Vă cer fiecare în localitate în care trăiţi, în mediul profesional în care vă desfăşuraţi activitatea, printre vecini, printre rude, printre cunoscuţi, transmiteţi acest mesaj românilor, că România nu este condamnată să fie o periferie a Europei, că în 5 ani Klaus Iohannis a arătat că România poate să fie în primul rând, (...) că România are cu adevărat şansa unui destin măreţ aşa cum îl merită", a afirmat preşedintele PNL. AGERPRES/(AS - editor: George Onea, editor online: Daniela Juncu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.