Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, consideră că rezultatul final al campaniei de strângere a semnăturilor pentru susţinerea iniţiativei cetăţeneşti ''Minority SafePack'' este un succes al comunităţii maghiare din România, care s-a alăturat celor 50 de milioane de cetăţeni europeni care trăiesc în comunităţi minoritare.

"Ne-am asumat strângerea a 250.000 de semnături de susţinere, obiectiv care a fost realizat la sfârşitul anului trecut. Dar nu ne-am oprit, nu am lăsat munca în seama altora, prin urmare am stabilit un nou obiectiv. Cele 303.695 de semnături strânse în România reprezintă un rezultat remarcabil, pentru că plasează România pe locul doi în clasamentul ţărilor semnatare şi pe locul întâi dacă luăm în considerare dimensiunea comunităţii în raport cu numărul de semnături. Un sfert din comunitatea noastră a susţinut MSPI", a subliniat preşedintele UDMR în cadrul conferinţei de presă susţinute miercuri, la Cluj, cu ocazia încheierii campaniei de strângere a semnăturilor pentru susţinerea iniţiativei cetăţeneşti Minority SafePack.

Potrivit unui comunicat transmis miercuri AGERPRES, UDMR a demonstrat astfel că este o organizaţie capabilă să desfăşoare o campanie complexă, la nivel european şi astfel cauza minorităţilor naţionale autohtone, a comunităţii maghiare, a fost adusă în atenţia forurilor europene.

"Este un moment istoric pentru noi. Niciodată în istoria Europei nu a existat un pas atât de important şi bine definit, care să ducă la elaborarea unei legi care să protejeze minorităţile naţionale autohtone. Mulţi au avut îndoieli, au fost neîncrezători în proiectul nostru, poate chiar au dorit să nu reuşim, au căutat să împiedice prin orice mijloace succesul acestei iniţiative. Însă cu sprijinul a 1,2 milioane de susţinători, minorităţile naţionale autohtone au reuşit să depăşească un zid, au reuşit să învingă slăbiciunea, neîncrederea, au dovedit că există o comunitate puternică, o comunitate care doreşte protecţia europeană a drepturilor sale", a mai spus Kelemen Hunor.

Liderul UDMR a subliniat faptul că, în prezent, se poate vorbi despre înregistrarea unui succes, pentru că s-au alăturat campaniei şi membri ai organizaţiilor de protecţie a minorităţilor din ţările învecinate - evidenţiind contribuţia Partidului Comunităţii Maghiare din Slovacia, al Uniunii Maghiarilor din Voivodina şi al Uniunii RakĂłczi din Ungaria.

"Comunitatea maghiară din România şi-a făcut datoria - s-a alăturat iniţiativei, există susţinere din partea societăţii civile. Urmează lobby-ul politic în cadrul instituţiilor UE", a precizat preşedintele UDMR, Kelemen Hunor.

UDMR va depune la data de 11 aprilie la Ministerul de Interne atât semnăturile online cât şi cele aflate pe suport de hârtie. Potrivit reprezentanţilor UDMR, urmează cel mult trei luni de verificări la Ministerul de Interne, după care se va elibera un certificat de validare a semnăturilor, apoi o altă etapă de trei luni, în care Comisia Europeană va efectua anumite proceduri specifice - verificări şi clarificări.

"După această perioadă, Comisia Europeană ar trebui să emită o rezoluţie referitoare la Iniţiativa Cetăţenească. Cu certitudine, abia în a doua jumătate a lui 2019, după încheierea alegerilor pentru Parlamentul European, instituţiile europene se vor ocupa de problema legiferării acestui proiect", se mai arată în comunicat.

Potrivit acestei surse, în România rezultate deosebite s-au înregistrat în judeţele Mureş (51.135), Covasna (33.836), Sălaj (17.001), Bihor (33.996) şi în regiunea Ciuc (26.452). Online s-au înregistrat 274.744 de semnături, iar pe suport de hârtie sunt până în prezent 28.951 de semnături. AGERPRES/(AS - autor: Elena Stanciu, editor: Karina Olteanu, editor online: Gabriela Badea)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.