Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 10 nov /Agerpres/ - Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a anunţat vineri că obiectivul liberalilor este să depună săptămâna viitoare moţiunea de cenzură împotriva Guvernului.

"Am desemnat o echipă de redactare a textului moţiunii de cenzură. Voi prezenta în Biroul Executiv luni proiectul textului moţiunii de cenzură. De asemenea, în Biroul Executiv de luni vom stabili echipa de negociere care va fi mandatată să poarte negocieri cu toate grupurile parlamentare şi cu parlamentarii afiliaţi, mai mult sau mai puţin afiliaţi. Vom stabili o comisie de organizare a tuturor acţiunilor de protest pe care le vom face împotriva acestei harababuri fiscale, încă nedeclanşate pentru că nu a fost publicată Ordonanţa de Urgenţă. (...) Obiectivul nostru este să depunem săptămâna viitoare moţiunea de cenzură", a afirmat Orban, la Parlament.

El a susţinut că vor exista suficiente semnături pentru depunerea moţiunii de cenzură.

"Pe lângă discuţiile politice pe care le vom avea la nivelul fiecărui grup parlamentar vom avea discuţii individuale cu fiecare parlamentar, în special cu parlamentarii din zona care asigură majoritatea parlamentară. De asemenea, vom declanşa o campanie la nivelul societăţii pentru ca cetăţenii care sunt afectaţi negativ de prevederile acestei ordonanţe să le ceară parlamentarilor pe care i-au ales sau care îi reprezintă în circumscripţiile parlamentare să voteze pentru căderea acestui Guvern care distruge economia românească", a afirmat Ludovic Orban.

Liberalul a arătat că principala critică a Guvernului în moţiunea de cenzură vizează Ordonanţele pe măsurile fiscale.

"Vom include şi elementele cele mai importante ale moţiunilor pe care le-am depus pe transporturi, justiţie, energie - moţiune pe care încă nu am putut să o dezbatem pentru că ne aflăm în situaţia în care majoritatea respinge în mod abuziv depunerea moţiunii pe energie, care este o moţiune extrem de importantă fiindcă ea trage un semnal de alarmă că sistemul energetic naţional este în pericol şi că este posibil ca iarna asta să crească preţurile exploziv, să avem grave crize în alimentare atât cu energie electrică, cât şi cu gaz. Tragem un semnal de alarmă că se măreşte nepermis de mult dependenţa României de gazul rusesc. (...) Şi în educaţie este un dezastru de neimaginat, în domeniul sănătăţii spitalele sunt subfinanţate, iar în momentul de faţă a devenit o adevărată aventură să fii internat într-un spital şi nu se poate asigura nici măcar calitatea serviciilor de bază din cauza lipsei cronice de finanţare. Vom include şi principalele aspecte şi cele mai grave disfuncţionalităţi create de acest Guvern", a adăugat Orban.

El a precizat că în moţiunea de cenzură vor fi incluse şi critici legate de starea dezastruoasă a infrastructurii de transport.

Întrebat ce va oferi PNL parlamentarilor în schimbul votului la moţiunea de cenzură, preşedintele liberalilor a răspuns că "le este oferită ocazia de a-şi respecta alegătorii şi de a lua decizii care sunt conforme cu nevoile şi interesele cetăţenilor care i-au trimis în Parlament".

Orban a reiterat că în cazul în care moţiunea de cenzură va fi adoptată de Parlament preşedintele PNL trebuie să fie propunerea de premier a liberalilor.

"Asta este cutuma în toate ţările democratice", a afirmat el.

De asemenea, preşedintele PNL a indicat că liberalii vor organiza proteste împotriva măsurilor adoptate de Guvern, arătând că va fi stabilit un calendar al acestora.

"Noi vom organiza propriile noastre manifestări, dar poate exista o coordonare astfel încât să creştem amplitudinea, să arătăm opoziţia puternică ce există în societate faţă de această improvizaţie fiscală, care nu are sens şi care afectează grav foarte multe categorii", a arătat Orban. AGERPRES/(A-autor: Florentina Peia, editor: Mihai Simionescu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.