COD GALBEN: 18-06-2025 ora 10 Intre 18 iunie, interval orar 12 – 21 se va semnala temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic COD GALBEN: 18-06-2025 ora 10 Intre 19 iunie, intervalul orar 12 – 21 se va semnala temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic
Bucureşti, 24 sep /Agerpres/ - Deputatul Victor Ponta spune că după ce dosarul DNA privind "Lacul Belina" va ajunge la Camera Deputaţilor se va vedea că nici el, nici Sorin Grindeanu sau Robert Cazanciuc nu au depus vreun denunţ împotriva lui Liviu Dragnea sau a altcuiva.
"Luni ajunge la Camera Deputaţilor pentru aviz dosarul DNA privind Lacul Belina - după ce toţi deputaţii din Comisia Juridică vor putea avea acces la documentele sale putem ajunge la primele concluzii bazate pe adevăr şi nu pe campanii mincinoase de manipulare. Se va vedea din dosar că nici eu, nici Grindeanu sau Cazanciuc nu am depus niciun denunţ contra lui Dragnea sau oricui altcuiva - am fost citaţi ca martori într-un dosar la care se strânseseră documente înainte de audierea noastră şi am spus doar adevărul. Toată campania de presă plătită cu bani mulţi privind denunţătorii pesedişti la DNA se va dovedi încă o uriaşă minciună marca Liviu Dragnea! (...) Nu mă aştept la scuze dar acum sunt sigur că vor înţelege toţi cei din PSD care încă mai gândesc cu mintea lor că se împroaşcă cu mizerii în mine şi în alţi colegi pentru a se ascunde adevăratul responsabil pentru toate aceste situaţii", a scris Ponta duminică pe pagina sa de Facebook.
El susţine că "toată problema a venit de la lăcomia bolnavă a unui singur om care nu s-a mulţumit să treacă Lacul Belina la CJ Teleorman pentru a accesa un program european şi a lăsa totul deschis pentru public - ci imediat şi-a trecut ceea ce trebuia să fie pentru toţi oamenii la firma Teldrum şi în folosinţa sa exclusivă şi restrictivă".
Totodată, fostul premier susţine că Rovana Plumb este o victimă colaterală, precizând că nu va vota cererea DNA de începere a urmăririi penale în cazul ei.
''Cine fură aşa ceva din proprietatea publică nu este o victimă a Justiţiei ci trebuie să plătească în faţa legii! Faptul că într-un asemenea caz te pretinzi "abuzat" în loc să lămureşti lucrurile este o jignire pentru toţi cei care chiar au fost acuzaţi pe nedrept în ultimii ani de către procurori abuzivi, pe criterii strict politice şi pe motive inventate! Sunt convins că Rovana Plumb (ca şi mine sau ca şi Chiţoiu sau Cazanciuc) nu avea nicio idee că Lacul Belina va ajunge în final la Teldrum! Este doar o victimă colaterală în această afacere şi din acest motiv în calitatea mea de deputat nu voi vota cererea DNA de începere a urmăririi penale în cazul ei - şi cred că toţi colegii deputaţi din toate partidele trebuie sa respingă această cerere total greşită", a mai scris Ponta.
El arată că Guvernul este complet blocat din cauza problemelor personale ale liderului social-democraţilor, iar Parlamentul şi PSD au devenit doar un instrument de apărare pentru o persoană, situaţie care va afecta grav atât imaginea şi rezultatele partidului cât şi dezvoltarea României.
"Distrugem tot ce am făcut bun din cauza unui singur om lacom şi mincinos! (...) Deşi am fost dat afară din PSD de către Dragnea mie îmi pasă de oamenii din acest Partid şi de cei mulţi care l-au votat. Cred că spre binele PSD, al Guvernului şi al României există o soluţie simplă care poate fi aplicata chiar de mâine: Liviu Dragnea să îşi dea demisia din funcţiile politice şi parlamentare, iar la PSD preşedintele executiv, al Consiliului Naţional sau unul din vicepreşedinţi (cel mai corect şi eficient chiar Prim-ministrul) să preia conducerea, iar la Camera Deputaţilor unul din actualii vicepreşedinţi să preia funcţia de preşedinte. (...) Aşa ar face un om care se gândeşte cu adevărat la binele PSD, al Guvernului şi al Parlamentului! Şi aşa ar arăta că este nevinovat şi se apără liniştit fără să facă scut din colegii săi şi din instituţiile fundamentale ale statului! Eu aşa am făcut şi nu am greşit! Ce zici Liviu - eşti în stare măcar o dată să faci ceva pentru ceilalţi, nu doar pentru tine?", conchide fostul premier în finalul mesajului său. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Alexandru Florea, editor: Cristina Tatu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.