COD PORTOCALIU: 07-06-2025 ora 10 Intre 7 și 8 iunie, intervalul orar 12-21 se va semnala temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic accentuat, caniculă

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Zagreb, 12 iun /Agerpres/ - Trimisul special al AGERPRES, Daniel Florea, transmite: Prim-ministrul Sorin Grindeanu a fost primit, luni dimineaţă, de premierul croat Andrej Plenkovic la sediul Guvernului Republicii Croaţia în cadrul unei ceremonii oficiale care a inclus intonarea imnurilor de stat şi trecerea în revistă a gărzii de onoare.

Premierul român a mers apoi să semneze în Cartea de Aur a Guvernului Republicii Croaţia.

Întâlnirea dintre Sorin Grindeanu şi Andrej Plenkovic continuă cu convorbiri 'tete a tete' între cei doi premieri, urmate de discuţii oficiale în plenul delegaţiilor conduse de cei doi prim-miniştri. Din delegaţia română mai fac parte ministrul delegat pentru Afaceri Europene, Ana Birchall, secretarul de stat în MAE, George Ciamba, secretarul de stat în Ministerul Educaţiei, Petru Andea, ambasadorul extraordinar şi plenipotenţiar al României în Republica Croaţia, Constantin Mihail Grigorie.

Premierul român va lua parte la sediul Executivului de la Zagreb şi la ceremonia de semnare a Acordului privind protecţia reciprocă a informaţiilor clasificate şi a Memorandumului de înţelegere referitor la cooperarea între Camera de Comerţ şi Industrie a României şi Camera Economică a Republicii Croaţia. Acordul având ca temă protecţia informaţiilor clasificate va fi semnat, din partea română, de secretarul de stat în cadrul MAE George Ciamba. Memorandumul de colaborare economică va fi parafat din partea română de preşedintele CCIR, Mihai Daraban.

Cei doi premieri vor susţine apoi declaraţii de presă comune.

Sorin Grindeanu va mai avea în cursul vizitei sale o întâlnire cu Gordan Jandrokovic, preşedintele Parlamentului croat, la sediul legislativului de la Zagreb. De asemenea, prim-ministrul român va fi primit la sediul Preşedinţiei Republicii Croaţia de preşedintele croat Kolinda Grabar Kitarovic.

Precedenta vizită a unui premier român în Republica Croaţia a avut loc în urmă cu 10 ani. AGERPRES/(editor: Mihai Simionescu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.