COD GALBEN: 03-06-2025 ora 10 Intre 3 iunie, ora 12 – 3 iunie, ora 23Fenomene vizate se va semnala 3 iunie, ora 12 – 3 iunie, ora 23Fenomene vizate COD GALBEN: 03-06-2025 ora 10 Intre 4 iunieFenomene vizate se va semnala 4 iunieFenomene vizate

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 15 mai /Agerpres/ - PNL cere Avocatului Poporului să conteste ordonanţa de urgenţă privind schimbarea modalităţii de desemnare a conducerii Autorităţii Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii, susţinând că actul normativ a fost adoptat cu încălcarea legii.

"Prima decizie este legată de o solicitare oficială pe care o facem Avocatului Poporului de a contesta ordonanţa cu privire la schimbarea modalităţii de desemnare a conducerii ANCOM. Această OUG privind ANCOM a fost adoptată prin încălcarea legii. Vorbim despre o ordonanţă care încearcă să acapareze o piaţă de 4 miliarde de euro şi care, din nefericire, a fost adoptată în acelaşi stil cu care PSD ne-a obişnuit până acum - netransparent, abuziv şi ilegal. (...) În concluzie, PNL solicită Avocatului Poporului să se autosesizeze cu privire la această OUG, să urmărească respectarea legii şi a Constituţiei", a anunţat, luni, liderul PNL, Raluca Turcan, după şedinţa Biroului Politic Naţional al partidului.

Ea a subliniat că Guvernul a aprobat ordonanţa fără avizul Consiliului Legislativ.

"Obligaţia de a avea avizul Consiliului Legislativ este prevăzută în Legea 24/2000 privind normele de tehnică legislativă şi legea 73/1993 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Consiliului Legislativ", a precizat Turcan.

Liderul PNL a arătat că Avocatul Poporului va fi anunţat în legătură cu solicitarea PNL.

"Îl vom anunţa. (...) Eu sper că domnul Ciorbea şi-a învăţat lecţia reacţiei prompte, instituţionale şi în avantajul cetăţenilor României. În momentul în care un Guvern dă o OUG care încalcă legea sau care are suspiciuni foarte grave de încălcare a Constituţiei, atunci Avocatul Poporului trebuie să fie primul care reacţionează la un astfel de derapaj", a conchis Turcan. AGERPRES/(A - autor: Florentina Peia, editor: Cătălin Alexandru)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.