Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 11 ian /Agerpres/ - Europarlamentarul Monica Macovei şi-a lansat duminică asociaţia "M10" pe care a înfiinţat-o cu persoanele care au lucrat cu ea în campania electorală pentru alegerile prezidenţiale. Asociaţia are ca principale proiecte introducerea votului prin corespondenţă şi ghişeul unic.

"Ceea ce am promis am făcut, am rămas împreună şi am creat asociaţia M10, toţi membrii fondatori sunt dintre cei care au lucrat în campanie, sunt oameni normali, tineri, decenţi aşa cum vrem să fie asociaţia şi aşa cum vrem să fie România. Asociaţia noastră este vocea tuturor celor care doresc o Românie decentă, modernă şi prosperă, curată, cinstită, fără corupţie, fără furăciuni din banul public, o Românie în care să vrei să trăieşti şi din care să nu vrei să pleci", a spus Macovei într-o conferinţă de presă.

Ea a adăugat că "M" din denumirea asociaţiei vine de la "merit, muncă, modernizare", iar 10 este "decalogul celor 10 porunci" pe care l-a propus clasei politice în campania pentru Preşedinţie, dar şi nota de excelenţă.

"Prin asociaţia noastră ne-am propus o democraţie participativă, vrem să învăţăm oamenii cum să controleze politicul, să controlăm împreună cu oamenii administraţia publică, ăsta este unul din proiecte. Toată lumea pe plan local va controla administraţia publică, ce fac cu banii, cum îi cheltuie, ce contracte au făcut. Un alt proiect este ghişeul unic, orice interacţiune a cetăţeanului cu administraţia să se facă o singură dată, printr-un singur ghişeu, să nu i se mai ceară niciun act care provine de la o altă instituţie a statului. Al treilea proiect este votul electronic şi votul prin corespondenţă atât pentru românii din ţară cât şi pentru cei din străinătate, e un proiect pe care îl susţinem de mult", a precizat Macovei.

Europarlamentarul a menţionat că asociaţia are deja un site care funcţionează "mzece.ro", iar cei care doresc să se înscrie trebuie să îndeplinească mai multe criterii de integritate.

Macovei a arătat că până la finalul acestui an doreşte să înfiinţeze şi un partid şi că nu a discutat şi nu a planificat ca această asociaţie să colaboreze cu fostul preşedinte Traian Băsescu. AGERPRES/(A-autor: Dana Piciu, editor: Mihai Simionescu)
Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.