COD PORTOCALIU: 27-06-2025 ora 10 se va semnala val de căldură persistent și intens, caniculă și disconfort termic accentuat COD PORTOCALIU: 27-06-2025 ora 10 se va semnala instabilitate atmosferică accentuată COD GALBEN: 27-06-2025 ora 20 Intre 20:00 si 21:00 se va semnala Averse torențiale care vor acumula 15...25 l/mp, descărcări electrice, intensificări ale vântului, grindină. in Județul Gorj, Județul Dolj, Zona joasă a județului Mehedinţi, respectiv zona localităților; COD GALBEN: 27-06-2025 ora 19 Intre 19:50 si 21:00 se va semnala Averse torențiale care vor acumula 15...25 l/mp, descărcări electrice, intensificări ale vântului, grindină. in Județul Sălaj; COD PORTOCALIU: 27-06-2025 ora 19 Intre 19:50 si 21:00 se va semnala Vijelie puternică, viteza vântului la rafală de 70…90 km/h, grindină de medii dimensiuni (2…4 cm), averse torențiale care vor acumula 25…40 l/mp, in Județul Argeş, Județul Dâmboviţa, Județul Teleorman; COD PORTOCALIU: 27-06-2025 ora 19 Intre 19:20 si 20:20 se va semnala Vijelie puternică, viteza vântului la rafală de 70…90 km/h, grindină de medii dimensiuni (2…4 cm), averse torențiale care vor acumula 25…40 l/mp, in Județul Argeş;

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Ministerul Afacerilor Externe al Ucrainei a anunţat luni că i-a înmânat ambasadorului Ungariei la Kiev o notă de protest în legătură cu ceea ce instituţia descrie drept "agitaţie politică" a unor oficiali ungari în favoarea unui partid care a contestat alegerile locale de duminică, informează Reuters.

Ministerul a precizat într-un comunicat că oficiali ungari i-au îndemnat pe ucrainenii ce locuiesc în regiunea ce se învecinează cu Ungaria să voteze pentru Partidul Ungurilor, acţiune ce încalcă legislaţia ucraineană.

"Ministerul Afacerilor Externe a cerut prompt părţii ungare să respecte legislaţia Ucrainei şi să nu întreprindă acţiuni care să constituie un amestec direct în treburile interne ale Ucrainei şi care nu corespund caracterului de bună vecinătate al relaţiilor ucraineano-ungare", se spune în comunicat.

Mai târziu în timpul zilei de luni, ministrul de externe ucrainean, Dmytro Kuleba, a declarat pentru agenţia rusă Interfax că Ucraina a interzis intrarea pe teritoriul său a doi oficiali ai Ungariei din cauza respectivului incident.

Ucraina şi-a ales duminică primarii, consiliile municipale şi regionale pentru prima dată de la venirea la putere a lui Volodimir Zelenski. Numărarea buletinelor ar urma să dureze mai multe zile, după ce o nouă lege electorală a făcut ca procedura să fie foarte complicată.

Potrivit rezultatelor de la ieşirea de la urne, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a suferit o înfrângere la alegerile locale, partidul său fiind devansat în majoritatea oraşelor mari. Partidul său, Servitorul poporului, s-a clasat pe primul loc la consiliile municipale doar în două mari oraşe din centru, iar în alte şapte figurează cel mai frecvent pe poziţia a treia. AGERPRES/(AS - autor: Adriana Matcovschi, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.