

Poliţia din Israel a arestat, duminică la primele ore, 12 protestatari care au refuzat să încheie un protest împotriva premierului Benjamin Netanyahu, a declarat un purtător de cuvânt, conform dpa.
Un comandant adjunct din zona Ierusalimului, Ofer Schumer, a spus că poliţia a folosit o "forţă rezonabilă" împotriva câtorva protestatari care au refuzat părăsească strada din faţa reşedinţei oficiale a lui Netanyahu până duminică dimineaţă la 2 a.m. (23:00 GMT sâmbătă).
Dar un protestatar, Gil Barda, a declarat pentru dpa că intervenţia poliţiei a fost excesiv de "agresivă" atunci când mulţimile care au refuzat să plece au fost împinse departe.
Peste 10.000 de israelieni s-au adunat sâmbătă în faţa reşedinţei oficiale a premierului la Ierusalim, în ceea ce a fost poate cel mai masiv protest din Oraşul Sfânt din ultima perioadă. Protestul a avut loc într-o nouă zi de manifestaţii, din ce în ce mai masive, în toată ţara.
Mesajele manifestanţilor au variat, de la cele politice la cele economice, unele fiind axate mai mult pe procesul de corupţie împotriva premierului de lungă durată al ţării, acuzat de fraudă, luare de mită şi abuz de încredere şi a cărui plecare din funcţie este cerută, deşi Netanyahu neagă toate acuzaţiile, iar altele denunţând un management iresponsabil al pandemiei şi al crizei economice ulterior. Premierul în vârstă de 70 de ani este acuzat, printre altele, de relaxarea prematură a măsurilor de izolare pentru a preveni răspândirea virusului şi de o lipsă de pregătire pentru un eventual al doilea val.
Şomajul în ţară este acum de peste 20% din cauza reducerilor în activitate determinate de pandemie.
Un grup de activişti ai Likud, partidul lui Netanyahu, s-a strâns la câţiva metri de manifestaţia anti-guvernamentală, despărţiţi de un gard şi de un cordon de poliţie, exclamând mesaje în apărarea premierului. "Suntem aici pentru a-l apăra pe premier şi democraţia, pentru că Benjamin Netanyahu şi Likud au câştigat la urne. Au încercat prin justiţie, au încercat la alegeri şi, întrucât nu au putut, acum ies în stradă, dar nici aici nu vor reuşi", a declarat pentru EFE o apărătoare a şefului guvernului.AGERPRES/(AS - editor: Mariana Ionescu, editor online: Anda Badea)
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
© 2025 Agenția Națională de Presă AGERPRES
Conținutul acestui site este proprietatea Agenției Naționale de Presă AGERPRES. Este interzisă republicarea sau redistribuirea conținutului fără menționarea sursei.
Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.
Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:
Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.
< | may 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
27 | 28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 |
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
< | june 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |