

COD GALBEN: 05-06-2025 ora 10 Intre 5 iunie, ora 12 – 5 iunie, ora 21 se va semnala temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic COD GALBEN: 05-06-2025 ora 10 Intre 05 iunie, ora 12 – 05 iunie, ora 23 se va semnala instabilitate atmosferică temporar accentuată COD GALBEN: 05-06-2025 ora 10 Intre 6 iunie, ora 12 – 6 iunie, ora 21 se va semnala temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic COD PORTOCALIU: 05-06-2025 ora 18 Intre 18:55 si 20:00 se va semnala Averse torențiale care vor acumula 25...40 l/mp, frecvente descărcări electrice, grindină dimensiuni mici și medii, intensificări ale vântului. in Județul Arad; COD GALBEN: 05-06-2025 ora 18 Intre 18:35 si 20:00 se va semnala Averse torențiale care vor acumula 15...25 l/mp, descărcări electrice, intensificări ale vântului, grindină. in Județul Vrancea; COD GALBEN: 05-06-2025 ora 18 Intre 18:15 si 19:30 se va semnala Averse care vor acumula 15...25 l/mp, descărcări electrice, intensificări ale vântului, grindină de dimensiuni mici. in Județul Bacău;
Miza alegerilor parlamentare care se desfăşoară duminică în Ungaria este viitorul ţării, a declarat premierul în exerciţiu Viktor Orban, după ce a votat într-un cartier select din Budapesta în cursul dimineţii.
"Noi alegem nu doar partide, un guvern şi un prim-ministru, ci votăm şi pentru un viitor", a declarat Orban, liderul Fidesz (Uniunea Civic Maghiară), formaţiune parlamentară conservatoare (centru-dreapta), citat de MTI.
''Eu am votat pentru Fidesz şi solicit tuturor să participe la alegeri", a spus Orban unui grup de zeci de jurnalişti.
Întrebat dacă luptă împotriva Uniunii Europene (UE), el a spus: "UE nu este la Bruxelles. UE se află la Berlin, la Budapesta, la Praga şi la Bucureşti'', relatează Reuters.
Orban a reiterat că va susţine interesele Ungariei şi a declarat că Ungaria a fost un membru loial al organizaţiilor internaţionale. "Ne iubim ţara şi luptăm pentru ţara noastră", a mai declarat el.
Şeful guvernului ungar, care a mers la vot împreună cu soţia sa, Aniko Levai, a spus că va continua să mobilizeze alegătorii în timpul zilei.
O victorie puternică pentru Viktor Orban ar da un impuls şi altor naţionalişti de extrema dreapta din Europa Centrală, în Polonia şi în Austria vecină, provocând fisuri în blocul european de 28 de naţiuni, comentează Reuters.
"După ce Bavaria (Germania), Italia, Cehia şi Austria şi-au exprimat clar poziţia împotriva imigraţiei, acum este rândul Ungariei", a declarat Orban pentru site-ul Origo într-un interviu publicat duminică.
Procesul de votare se va desfăşura până seara la ora 07:00, ora locală. La urne sunt aşteptaţi peste 8 milioane de cetăţeni.
În străinătate, cetăţenii ungari pot vota la cele 117 secţii de votare amenajate la reprezentanţele Ungariei. În România sunt deschise secţii de votare la ambasada din Bucureşti, precum şi la consulatele generale din Cluj-Napoca şi Miercurea Ciuc, scrie MTI, fluxul în limba română.
Maghiarii care locuiesc peste hotare (nu au reşedinţă în Ungaria) şi deţin cetăţenia ungară pot vota prin corespondenţă, însă doar pe listele naţionale de candidaţi depuse de partide.
Alegerile se vor încheia după un singur tur, fiecare votant urmând să pună ştampila pe două buletine de vot diferite: unul pentru alegerea palamentarului de circumscripţie (106 viitori parlamentari vor fi aleşi astfel) şi unul cu lista naţională de candidaţi a partidelor. De pe aceste liste vor intra în parlament 93 de candidaţi.
Cetăţenii care au cerut să participe la scrutin din partea unei naţionalităţi pot vota doar candidaţii înscrişi de minoritatea de care au declarat că aparţin. Naţionalităţile pot intra în Parlament pe locuri speciale şi toate cele 13 naţionalităţi din Ungaria participă la scrutin.
De pe listele naţionale nu poate trimite în parlament candidaţi decât acel partid care a obţinut 5% din această categorie de voturi, respectiv 10% în cazul coaliţiilor de partide.
Duminică noaptea vor fi cunoscute doar rezultate parţiale ale scrutinului. Pentru un rezultat final trebuie finalizată şi numărarea buletinelor de vot ştampilate la consulate sau ambasade, precum şi cele transmise prin poştă.
Preşedintele Ungariei va convoca sedinţa constitutivă a noului parlament, în termen de 30 de zile de la data alegerilor. Premierul va fi ales, la propunerea şefului statului, prin votul majorităţii parlamentarilor. Votul pentru premier şi adoptarea programului de guvernare se va desfăşura simultan.AGERPRES/(AS - autor: Mariana Ionescu, editor online: Ada Vîlceanu)
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
© 2025 Agenția Națională de Presă AGERPRES
Conținutul acestui site este proprietatea Agenției Naționale de Presă AGERPRES. Este interzisă republicarea sau redistribuirea conținutului fără menționarea sursei.
Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.
Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:
Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.
< | june 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
< | july 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 |