COD GALBEN: 23-05-2025 ora 10 Intre 23 mai, ora 10 – 24 mai, ora 06 se va semnala instabilitate atmosferică temporar accentuată
Cel puţin 104 persoane au fost ucise de fulgere în India, într-o perioadă în care furtunile musonice au afectat statele Bihar şi Uttar Pradesh, situate în nordul şi estul ţării, au anunţat joi autorităţile locale, citate de DPA.
Optzeci şi trei de oameni au fost ucişi în diverse districte din Bihar, a precizat Umesh Singh, un reprezentant al agenţiei de gestionare a dezastrelor naturale cu sediul în Patna, capitala acestui stat indian.
"Decesele au fost raportate imediat după ce musonul a ajuns în Bihar şi în regiunile învecinate. Victimele erau în majoritatea cazurilor fermieri sau persoane fără adăpost care se aflau în aer liber", a precizat Umesh Singh.
Mai multe alte persoane au fost rănite după ce vânturile şi ploile puternice au distrus copaci, stâlpi electrici, case cu acoperişuri din paie şi diverse structuri temporare.
Douăzeci şi trei dintre cele 38 de districte din statul Bihar au confirmat producerea unor decese în urma acestor furtuni, cele mai multe dintre victime - în număr de 13 - fiind înregistrate în districtul Gopalgunj. Persoanele rănite primesc în prezent tratament medical în diverse spitale şi clinici, a adăugat acelaşi oficial indian.
Cifrele anunţate joi reprezintă cel mai grav bilanţ din ultimii ani ce vizează numărul deceselor provocate de fulgere într-o singură zi în statul indian Bihar, a precizat un oficial de rang înalt din Agenţia de gestionare a dezastrelor naturale, Avinash Kumar.
Zeci de oameni mor din cauza fulgerelor în această regiune în fiecare an în timpul furtunilor, un fenomen meteorologic obişnuit pe durata sezonului musonic, care se întinde între lunile iunie şi septembrie.
În trecutul apropiat, în 2015 şi în 2017, statul indian Bihar a raportat peste 50 de victime din cauza fulgerelor într-o singură zi, a reamintit Avinash Kumar.
Alte douăzeci şi unu de decese, care s-au produs în circumstanţe similare, au fost raportate în două districte din statul învecinat Uttar Pradesh, au anunţat oficialii indieni.
Este foarte probabil ca bilanţul deceselor cauzate de aceste furtuni puternice să crească, pe măsură ce oficialii indieni continuă să primească detalii despre pagubele materiale produse în mai multe districte din cele două state menţionate.
Biroul naţional de meteorologie prognozează mai multe furtuni în India pentru zilele următoare.AGERPRES/(AS - autor: Florin Bădescu; editor: Mihaela Nicolaescu, editor online: Adrian Dădârlat)
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
© 2025 Agenția Națională de Presă AGERPRES
Conținutul acestui site este proprietatea Agenției Naționale de Presă AGERPRES. Este interzisă republicarea sau redistribuirea conținutului fără menționarea sursei.
Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.
Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:
Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.
< | may 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
27 | 28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 |
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
< | june 2025 | > | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
su | mo | tu | we | th | fr | sa |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |