COD GALBEN: 16-05-2025 ora 10 Intre 16 mai, ora 10 – 17 mai, ora 08Fenomene vizate se va semnala 16 mai, ora 10 – 17 mai, ora 08Fenomene vizate
Aflat la cea de-a XIV-a ediție, Concursul Internațional “Basmele Reginei Maria” a înregistrat în acest an un record de 1.750 de participanți. “Înseamnă 14 ani de minunată lucrare literară, de o minunată exemplificare a patriotismului, a simțului datoriei, a faptului că nimic din istoria noastră nu se pierde dacă ai suficientă iubire și suficientă conștiință pentru a păstra, pentru cei de astăzi și pentru viitor”, a declarat Alteța Sa Regală Principele Radu, care a găzduit, în grădina Palatului Elisabeta, ceremonia de premiere a Concursului Internațional „Basmele Reginei Maria”, ediția 2019. Concursul se desfășoară începând din anul 2006 și se adresează elevilor din cluburi ale copiilor, precum şi celor din unităţile de învăţământ preuniversitar din România şi din alte ţări. Ediţia de anul acesta a cuprins trei secţiuni: creaţie literară originală (basm și jurnal), artă plastică şi artă digitală. Imagine: Dan Mihalcea, redactor video: Marilena Gheorghiță, grafician: Traian Arsenescu.
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
© 2025 Agenția Națională de Presă AGERPRES
Conținutul acestui site este proprietatea Agenției Naționale de Presă AGERPRES. Este interzisă republicarea sau redistribuirea conținutului fără menționarea sursei.
Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.
Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:
Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.