COD GALBEN: 20-05-2025 Intre 06:50 si 10:00 se va semnala Intensificări ale vântului cu viteze la rafală de 70…90 km/h și pe arii restrânse de peste 100 km/h. in Zona de munte a județului Gorj , respectiv zona de munte a localităților, Zona de munte a județului Vâlcea , respectiv zona de munte a localităților;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Statele Unite au înregistrat aproximativ 107.000 de decese prin supradoză în 2021, o creştere cu 15% faţă de anul precedent şi un nou record sumbru, potrivit datelor preliminare publicate miercuri de autorităţile americane din domeniul sănătăţii, relatează AFP.

Aceste cifre înseamnă că o persoană moare din cauza unei supradoze la fiecare 5 minute în ţară.

Dintre aceste decese, mai mult de 70.000 sunt cauzate de opiacee de sinteză precum Fentanilul, potrivit datelor publicate de Centrul pentru Prevenirea şi Controlul şi Bolilor (CDC).

Urmează stimulente precum metamfetamina (mai mult de 30.000 de decese), cocaina (aproape 25.000 de decese) şi opiaceele naturale sau semisintetice (heroina).

Statele Unite au depăşit pentru prima dată pragul simbolic de 100.000 de decese prin supradoză într-un interval de 12 luni în aprilie 2021.

Creşterea de 15% înregistrată pentru anul 2021 este însă mai mică decât creşterea de 30% care fusese înregistrată între 2019 şi 2020.

Criza opioidelor din SUA a fost agravată de pandemia de COVID -19, care a sporit izolarea unor populaţii, potrivit experţilor.

Cea mai mare creştere în 2021 a fost observată în Alaska, unde decesele au crescut cu peste 75%.

Fentanilul, care creează dependenţă puternică şi este ieftin de produs, este din ce în ce mai amestecat de către traficanţi cu alte droguri, potrivit Agenţiei Statelor Unite pentru Controlul Drogurilor (DEA). Fentanilul este, de asemenea, adăugat în pastilele contrafăcute comercializate pe internet - de exemplu, analgezicele.

La sfârşitul lunii aprilie, administraţia preşedintelui Joe Biden a anunţat un plan de acţiune pentru combaterea acestei crize, axat pe două aspecte: mai multă îngrijire pentru persoanele dependente şi lupta împotriva traficului de droguri.

În special, guvernul american doreşte să pună accentul pe aşa-numitele practici de ''reducere a riscurilor'', cum ar fi distribuţia de Naloxonă (un antidot capabil să resusciteze o persoană în procesul de supradozaj), dispozitive pentru a verifica prezenţa sau absenţa Fentanilului şi programe de schimb de seringi.

De asemenea, administraţia americană vrea să îmbunătăţească accesul la tratament (metadonă, buprenorfină...). ''Vom dubla numărul de internări pentru tratament pentru populaţiile cele mai expuse riscului de a muri din cauza supradozelor'', a promis în aprilie, la o conferinţă de presă, dr. Rahul Gupta, directorul biroului responsabil cu lupta împotriva drogurilor de la Casa Albă.AGERPRES/(AS - autor: Violeta Gheorghe, editor: Florin Bădescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.