COD PORTOCALIU: 07-06-2025 ora 10 Intre 7 și 8 iunie, intervalul orar 12-21 se va semnala temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic accentuat, caniculă

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

O bandă de hoţi care purtau uniforme de poliţişti a reuşit să fure peste 700 kg de aur în valoare de 32,2 milioane de dolari pe aeroportul din Sao Paulo, relatează media locale, în urma unei lovituri ca-n filme, informează vineri DPA.

Opt oameni mascaţi au pătruns joi în terminalul de marfă în două camionete ca cele ale poliţiei, scriu media locale, citând poliţia.

Atacatorii înarmaţi i-au forţat apoi pe angajaţii aeroportului să încarce aur într-unul dintre autovehicule folosind un motostivuitor, imagini care şi-ar avea locul într-un film despre un jaf de la Hollywood, comentează DPA.

În timpul jafului nu s-au tras focuri de armă, acesta durând circa două minute şi jumătate, potrivit imaginilor surprinse de camerele de supraveghere, care au fost difuzate pe site-ul ziarului O Estado de Sao Paulo.

Înainte de jaf, hoţii au luat ostatici opt membri ai familiei unui angajat de rang înalt responsabil de logistică pentru a obţine informaţii legate de livrarea aurului, a relatat O Globo.

Aurul urma să fie transportat la Zurich şi New York. Relatările privind cantitatea de aur furată variază între 720 şi 750 kg de aur.

Fuga a implicat schimbarea mai multor maşini de către hoţi, iar aurul furat a fost transportat la un moment dat într-o ambulanţă. Cele două camionete folosite la jaf, care fuseseră modificate pentru a semăna cu cele folosite de poliţia federală, au fost găsite mai târziu într-un depozit aflat la câţiva kilometri de aeroport.

Membrii familiei angajatului care se ocupa de logistică au fost eliberaţi mai târziu nevătămaţi. O operaţiune majoră este în curs pentru prinderea bandei de hoţi.AGERPRES/(AS - autor: Florin Ştefan, editor: Ionuţ Mareş, editor online: Anda Badea)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.