Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Ottawa, 10 mai /Agerpres/ - Pe măsură ce apele din Quebec şi Ontario încep să se retragă treptat după ce au provocat inundaţii de amploare, autorităţile din două dintre cele mai populate provincii din Canada i-au îndemnat pe locuitori să dea dovadă de răbdare şi de vigilenţă, informează miercuri DPA.

Topirea rapidă a zăpezilor şi cantităţile mari de precipitaţii au cauzat inundaţii de amploare în Canada în weekend şi luni forţând mii de persoane să îşi părăsească locuinţele.

Deşi pentru ziua de miercuri este prognozat soare în Ontario, în provincia New Brunswick şi în anumite zone din Quebec sunt aşteptate în continuare ploi.

Topirea zăpezilor, furtunile puternice şi ploile torenţiale vor înrăutăţi situaţia în cealaltă parte a ţării, în British Columbia, au avertizat marţi autorităţile federale. 

Peste 3.400 de persoane au fost evacuate în Quebec, Ontario şi British Columbia, potrivit oficialilor.

Quebec rămâne zona cea mai afectată - de marţi seară 3.882 de case din 166 de localităţi au fost inundate, conform autorităţilor provinciale. În total, 2.721 de persoane au evacuate, iar apele au acoperit 557 de drumuri.

Un bărbat de 37 de ani şi fata sa în vârstă de 2 ani au decedat după ce maşina în care se aflau a fost luată de curenţi în regiunea Gaspe din estul Quebec. Trupul bărbatului a fost găsit luni, iar cel al copilului este căutat în continuare de autorităţi.

Prim-ministrul provinciei Quebec, Philippe Couillard, a declarat marţi, într-o conferinţă de presă, că va fi nevoie de câteva săptămâni pentru ca locuinţele din comunităţile afectate de inundaţii să se usuce. ''Ne aflăm într-o fază de retragere treptată (a apelor - n.r.)'', a spus Couillard. Acesta a avertizat, însă, că ''dacă începem să vedem o ameliorare, nu înseamnă că inundaţiile vor dispărea mâine''.

Potrivit unui buletin informativ al protecţiei civile de marţi, persoanele evacuate au fost mutate în centre de primire.

Fluviul Saint-Laurent şi mai multe râuri s-au revărsat de la lacul Ontario (centru) şi până în estul provinciei Quebec, afectând aproape 3.000 de locuinţe sau clădiri publice.

După vârful înregistrat luni în zona capitalei federală Ottawa, la Rigaud (70 km vest de Montreal) - unde mai multe sute de case sunt inundate de trei săptămâni, şi pe insula Montreal, creşterea apelor s-a stabilizat.

Oraşul Montreal, care a decretat stare de urgenţă duminică pentru 48 de ore, a prelungit-o pentru încă cinci zile.

Prim-ministrul canadian Justin Trudeau consideră că situaţia este una gravă. Provinciile "Quebec şi Ontario au cerut un ajutor militar" şi 1.650 de membri ai forţelor armate au fost desfăşuraţi în teren, a precizat el. "Bineînţeles, guvernul federal va suporta toate costurile legate de acest ajutor pentru Quebec şi Ontario", a spus Justin Trudeau.AGERPRES/(AS - editor: Dana Purgaru)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.