COD GALBEN: 18-05-2025 ora 10 Intre 18 mai, ora 12 – 18 mai, ora 21 se va semnala intensificări ale vântului, instabilitate atmosferică temporar accentuată COD GALBEN: 18-05-2025 ora 21 Intre 21:00 si 00:00 se va semnala Intensificări ale vântului cu viteze la rafală de 90...100 km/h. in Județul Cluj , zona de munte de peste 1800 m;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Jandarmul de la Unitatea Specială de Pază Cernavodă care s-a împuşcat marţi cu arma din dotare, în timpul serviciului, a fost transportat cu un elicopter SMURD la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa, în cauză fiind declanşată o anchetă de către unitatea de Parchet competentă.

''Marţi, la ora 7,47, un subofiţer al Unităţii Speciale 72 Jandarmi Protecţie Instituţională Cernavodă aflat în serviciu a folosit pistolul din dotare provocându-şi o rană la nivelul capului. Imediat, colegii au anunţat producerea evenimentului. Militarul, în vârstă de 43 de ani, se afla în serviciu la Centrala Nuclearoelectrică Cernavodă şi a fost transportat de urgenţă la o unitate medicală, în stare gravă, cu un elicopter SMURD'', precizează Jandarmeria Cernavodă.

Potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă "Dobrogea", victima este în stare de comă, fiind intubată de medicul de pe elicopterul SMURD.

În momentul de faţă nu se cunosc cauzele care l-au determinat pe acesta să recurgă la un asemenea gest.

În cauză a fost declanşată o anchetă de către unitatea de Parchet competentă.

Subofiţerul, cu o vechime în serviciu de peste 21 de ani, are la activ trei misiuni internaţionale, iar la ultima evaluare psihologică, din luna septembrie a anului 2020, a fost declarat apt, mai arată sursa citată. AGERPRES/(AS - autor: Nona Jalbă, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.