COD GALBEN: 20-05-2025 ora 10 Intre 20 mai, ora 10 – 20 mai, ora 20Fenomene vizate se va semnala 20 mai, ora 10 – 20 mai, ora 20Fenomene vizate
Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a anunţat că, miercuri, au fost efectuate 619 percheziţii şi descinderi la nivelul întregii ţări pentru combaterea infracţionalităţii.
"Am ales această zi - ziua 'Z', pentru că va fi uşor de memorat pentru cei care vor analiza activitatea Ministerului Afacerilor Interne. Ziua 'Z', 11.11. România. (...) Este cea mai mare acţiune executată de Ministerul Afacerilor Interne din ultimii ani pentru combaterea infracţionalităţii în România", a spus Vela, într-o declaraţie de presă la sediul MAI.
El a arătat că au acţionat, miercuri, 3.000 de poliţişti, jandarmi, poliţişti de frontieră şi cadre din alte structuri şi s-au executat 619 acţiuni în forţă, dintre care 489 de percheziţii şi 130 de descinderi.
"Cele 130 de descinderi au fost pentru punerea în executare a unor mandate, pentru punerea în executare a unor mandate de arest preventiv şi unele mandate europene de arestare. Au fost vizate 21 de grupuri infracţionale care se ocupau de trafic de droguri, trafic de persoane, trafic de migranţi, proxenetism, infracţiuni economice, cămătărie şi şantaj", a adăugat Marcel Vela.
Ministrul a precizat că prejudiciul realizat de cele 21 de grupuri infracţionale a fost de 190 de milioane de lei şi 160.000 euro.
"Din cele 489 de percheziţii, 386 sunt pe crimă organizată, 36 în zona judiciară, 46 pe criminalitate economico-financiară şi 21 pe infracţiuni care ţin de arme şi muniţii", a afirmat Vela. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Alexandru Florea, editor: Cătălin Alexandru, editor online: Irina Giurgiu)
Citiţi şi:
* Marcel Vela: Proiectul de reformă al MAI este finalizat, trebuie doar promovat în Parlament
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
© 2025 Agenția Națională de Presă AGERPRES
Conținutul acestui site este proprietatea Agenției Naționale de Presă AGERPRES. Este interzisă republicarea sau redistribuirea conținutului fără menționarea sursei.
Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.
Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:
Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.