COD GALBEN: 04-06-2025 ora 10 Intre 5 iunie, ora 12 – 5 iunie, ora 21 se va semnala temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 17 aug /Agerpres/ - Avocatul Poporului precizează joi că a solicitat încă din data de 4 august atât punctul de vedere al autorităţilor publice implicate în adoptarea Ordonanţei 4/2017 pentru modificarea Codului fiscal, cât şi pe cel al organizaţiilor patronale şi sindicale naţionale.

Într-un comunicat transmis AGERPRES, Avocatul Poporului menţionează că scopul acestui demers a fost obţinerea unei imagini de ansamblu asupra impactului social, economic, de politică fiscală şi, în special, a îndeplinirii condiţiilor de constituţionalitate de către actul normativ în cauză.

"Demersul Avocatului Poporului este urmarea numeroaselor petiţii prin care persoane fizice, persoane juridice, uniuni sindicale, patronale şi un partid politic au solicitat ridicarea directă a excepţiei de neconstituţionalitate a Ordonanţei Guvernului nr. 4/2017", se arată în comunicat.

Potrivit Avocatului Poporului, actul normativ prevede modificarea bazei de calcul a contribuţiei de asigurări sociale, respectiv a contribuţiei de asigurări sociale de sănătate, datorate de angajatori sau persoane asimilate acestora, în cazurile în care câştigul lunar brut realizat în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu timp parţial este sub nivelul salariului minim brut pe ţară garantat în plată aprobat prin hotărâre a Guvernului.

"În aceste situaţii, venitul luat în calcul la determinarea bazei lunare de calcul al contribuţiilor sus-menţionate datorate de angajatori sau persoanele asimilate acestora este salariul minim brut pe ţară în vigoare în luna pentru care se datorează, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din lună în care contractul a fost activ", precizează sursa citată.

Conform comunicatului, autorităţile şi organizaţiile patronale şi sindicale cărora le-a fost solicitat punctul de vedere sunt: Ministerul Muncii, Ministerul Finanţelor, Secretariatul General al Guvernului, CNSLR - FRĂŢIA, CNS Cartel ALFA, Blocul Naţional Sindical, Confederaţia "MERIDIAN", Confederaţia Sindicatelor Democratice din România, Consiliul Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România, Patronatul Naţional Român, Confederaţia Patronală din Industria României, Uniunea Naţională a Patronatului Român, Confederaţia Patronală a Industriei, Serviciilor şi Comerţului, Confederaţia "CONCORDIA", Confederaţia Patronatul Român, Confederaţia Naţională a Patronatului Român, Uniunea Generală a Industriaşilor din România.

Pe 20 iulie, Guvernul a aprobat unele măsuri pentru asigurarea plăţii de către angajator a contribuţiei pentru pensii şi sănătate la nivelul salariului minim brut pe ţară garantat în plată, pentru toţi salariaţii, inclusiv pentru persoanele care au încheiate contracte de muncă cu timp parţial şi pentru cei cu plata în acord. Conform Executivului, excepţie fac salariaţii elevi, studenţi, persoane cu dizabilităţi, pensionari şi cei care cumulează venituri de cel puţin nivelul salariului minim brut pe ţară garantat în plată. AGERPRES/(AS - autor: Mădălina Cerban, editor: Andreea Rotaru)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.