Mihai Busuioc a fost validat în funcția de președinte al Curții de Conturi (fișă biografică)

 •  Documentare
883 afişări

La 11 octombrie 2017, plenul reunit al Parlamentului l-a numit pe Mihai Busuioc în funcția de președinte al Curții de Conturi pentru un mandat de nouă ani. Acesta a primit din partea senatorilor și deputaților 275 voturi "pentru", 95 "împotrivă', votul fiind exprimat cu buletine.

e9babcd2-97fd-4f4d-8a1f-2191be6f6e0f

Mihai Busuioc s-a născut în 1974. A absolvit Facultatea de Drept, Universitatea ''Nicolae Titulescu'' din București (1998-2002), potrivit http://sgg.gov.ro.

A urmat cursuri de pregătire profesională la Ministerul Justiției (1999-2002). A mai absolvit cursul post-universitar ''Drept Notarial și Proceduri Speciale'' la Facultatea de Drept din cadrul Universității Transilvania din Brașov (2004-2006), cursuri post-universitare la ''Colegiul Național de Apărare'' din cadrul Universității Naționale de Apărare ''Carol I'' (2007), dar și un program de formare specializată pentru ocuparea unei funcții corespunzătoare categoriei Înalților Funcționari Publici la Institutul Național de Administrație (2009).

Deține un master în ''Drept funciar, publicitate imobiliară și cadastru'' la Universitatea ''Constantin Brâncuși'' din Târgu Jiu (2005-2007).

În ceea ce privește activitatea profesională, Mihai Busuioc a fost: conducător de Carte Funciară — Biroul de Carte Funciară Judecătoria Sector 4, București (1995-1999), lector în cadrul Centrului de Pregătire a personalului auxiliar și de specialitate din cadrul Ministerului Justiției (2001), conducător Principal de Carte Funciară, Biroul de Carte Funciară — Judecătoria Sector 4, București (1999-30 sept. 2004), registrator, Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (1 oct. 2004 — 1 dec. 2004), consultant pe probleme de Cartea Funciară, Proiectul Cadastrului general și Publicității imobiliare în România finanțat de Banca Mondială (2004).

În cadrul Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) a deținut următoarele funcții: șef serviciu (1 dec. 2004 — 21 ian. 2005), director general adjunct (21 ian. 2005 — 14 mart. 2006), director general și președinte al Consiliului de Administrație (14 mart. 2006 — 11 iun. 2007), director general adjunct (11 iun. 2007 — 13 ian. 2009), director general și președinte al Consiliului de Administrație ANCPI, președinte al Consiliului Infrastructurii Naționale de Informații Spațiale (13 ian. 2009 — 14 mai 2012), director general adjunct (15 mai 2012-31 ian. 2013), director al Corpului de Control al ANCPI (1 febr. 2013 — 11 febr. 2014).

A fost pe rând, în cadrul Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, consilier — secretar de stat (12 febr. 2014 — 29 mai 2014), secretar general adjunct (30 mai 2014 — 28 ian. 2016) și secretar general (29 ian. 2016 — 3 ian. 2017).

A fost numit secretar general al Guvernului la 4 ianuarie 2017.

AGERPRES/(Documentare-Irina Andreea Cristea; editor: Liviu Tatu)

Etichete:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Comentează


Articole recomandate


Știrile momentului

Știri recente din Documentare

Cele mai citite din Documentare

Tu actualizezi lumea.

Ai filmat sau fotografiat un eveniment ieșit din comun? Noi îţi publicăm știrea.

Află mai multe