COD GALBEN: 20-10-2019 Intre 09:00 si 11:00 se va semnala ceață ce determină scăderea vizibilității, local sub 200 m și izolat sub 50 m in Județul Brăila, Județul Ialomiţa, Județul Buzău, Județul Prahova, Județul Călăraşi, Județul Giurgiu, Județul Ilfov; COD GALBEN: 20-10-2019 Intre 09:00 si 11:00 se va semnala îndeosebi în zona preorășenească va fi ceață cu vizibilitate redusă, local sub 200 m și izolat sub 50 m in Mun. Bucureşti; COD GALBEN: 20-10-2019 Intre 09:00 si 11:00 se va semnala ceaţă care determină scăderea vizibilităţii, local sub 200 m, izolat sub 50 m. in Județul Harghita; COD GALBEN: 20-10-2019 Intre 08:15 si 11:00 se va semnala Ceață care reduce vizibilitatea sub 200 m, izolat sub 50 m. in Județul Suceava; COD GALBEN: 20-10-2019 Intre 08:00 si 12:00 se va semnala Ceață care va reduce vizibilitatea local sub 200 m, izolat sub 50 m. in Județul Bacău, Județul Botoşani, Județul Galaţi, Județul Neamţ, Județul Vrancea, Județul Iaşi, Județul Vaslui;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Europarlamentarul Cristian Preda s-a născut la 26 octombrie 1966, în Bucureşti.
A absolvit cursurile Facultăţii de Filosofie din cadrul Universităţii din Bucureşti (1991). În acelaşi an, a obţinut un master în istoria filosofiei la Universitatea Paris I - Panthéon Sorbonne. A făcut studii doctorale la Universitatea Paris I - Panthéon (1991-1994) şi la E.H.E.S.S., Paris (1994-1998), studii de filosofie politică la New Europe College Bucureşti (1996-1997), doctorat în studii politice la Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales, Paris (1998).
Preparator, asistent, lector, conferenţiar la Facultatea de Ştiinţe Politice a Universităţii din Bucureşti (1992); profesor universitar (2004) şi decan al Facultăţii (2004, reales în 2008); director de teză la Universitatea din Bucureşti, Facultatea de Ştiinţe Politice (2005). A fost şef de proiect ale filialelor Biroului pentru Europa Centrală şi Orientală al Agenţiei Universitare a Francofoniei (octombrie 2001-decembrie 2002).
În anul 1995, a devenit membru al Grupului pentru Dialog Social.
Are o activitate bogată în domeniul literar şi publicistic. A fost traducător - colaborator la editurile Humanitas, Babel, Anastasia, Nemira; redactor la revistele 'Sfera Politicii' (1992-1996) şi 'Polis' (1995-1997); colaborator la revistele 'Litere, Arte & Idei' (1992-1996), 'Dilema' (din 1994), 'Cartea' (1995-1996) şi '22' (din 1996); director al colecţiei 'Societatea politică', Editura Nemira (ianuarie 1998-decembrie 2002); editor al revistei 'Studia politica' (din ianuarie 2001); director al colecţiei Polis, Editura Humanitas (din ianuarie 2003).
Consilier la Administraţia Prezidenţială (martie 1999-decembrie 2000), secretar de stat şi reprezentant personal pentru Francofonie al Preşedintelui României (septembrie 2005-februarie 2007) şi consilier prezidenţial la Departamentul de Educaţie şi Cercetare al Administraţiei Prezidenţiale a României şi reprezentant personal pentru Francofonie al Preşedintelui României (martie 2007-prezent).
La începutul anului 2009, Cristian Preda s-a înscris în Partidul Democrat Liberal, fiind, nominalizat, ulterior, pe lista PDL pentru europarlamentarele din 2009, pe poziţia a patra, după Theodor Stolojan, Monica Macovei şi Traian Ungureanu. În urma votului din 7 iunie 2009, a fost ales pe lista Partidului Democrat Liberal pentru un mandat de 5 ani, membru al Parlamentului European.
Din 30 iunie 2012, Preda a fost prim-vicepreşedinte al Partidului Democrat Liberal, până pe 3 iunie 2013, când a fost suspendat din PD-L pe o perioadă de şase luni.
La 31 ianuarie 2014 a aderat la Partidul Mişcarea Populară, fiind candidat pe listele acestui partid la alegerile europarlamentarele din 25 mai 2014, la care a obţinut un mandat de europarlamentar.
Este autorul mai multor volume despre evoluţia gândirii politice româneşti, istoria liberalismului şi sistemelor electorale în istoria politică a României. A publicat peste 60 de studii şi articole ştiinţifice în volume colective şi în reviste de ştiinţe politice din ţară şi din străinătate.
În decembrie 2000, preşedintele Emil Constantinescu l-a decorat cu Ordinul Naţional "Serviciul credincios", în grad de comandor. În anul 2005, a fost numit în Consiliul de onoare al Ordinului. În 2009 a devenit Cavaler al Ordinului 'Steaua României'. Alte decoraţii: Ofiţer al 'Ordinului Léopold' (Belgia, 2008); Ofiţer al 'Legiunii de Onoare' (Franţa, 2009); Mare Ofiţer al 'Ordinului Coroanei' (Belgia, 2009).
Vorbeşte fluent limbile franceză şi engleză. AGERPRES/(Documentare-Horia Plugaru, Irina Andreea Cristea, editor: Mariana Zbora-Ciurel)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.