Vladimir Putin: Comunicare utilă cu Donald Trump la summitul APEC din Vietnam

 •  Externe
586 afişări

Președintele rus Vladimir Putin a declarat sâmbătă că a avut un dialog normal cu liderul american Donald Trump în cursul summitului APEC din Vietnam, potrivit Reuters, dar, a spus el, "este necesar să găsim o posibilitate de a sta și de a discuta în detaliu relațiile bilaterale", conform TASS.

d2839936-3465-42bc-b900-0ec8fc954a74

Putin a motivat prin dificultăți de protocol faptul că întrevedere bilaterală între cei doi lideri, despre care s-a vorbit mult anterior, nu a avut loc în cadrul summitului APEC de la Da Nang (10-11 noiembrie), relevă agenția de presă oficială rusă TASS.

"În ceea ce privește o întâlnire separată, în primul rând, aceasta a avut legătură cu programul lui Trump și cu agenda mea, precum și cu anumite formalități de protocol, cărora, din păcate, echipele noastre nu le-au putut face față. Ei bine ... Ei vor fi pedepsiți pentru asta. Cu toate acestea, nu s-a întâmplat nimic groaznic", a afirmat președintele rus.

El a indicat că a vorbit cu omologul său american "în timpul reuniunii de astăzi" a summitului, conform TASS. "În general, am discutat despre tot ceea ce am dorit", a adăugat liderul rus.

Faptul că o întâlnire separată nu a avut loc relevă, în opinia sa, că relațiile dintre Rusia și Statele Unite nu au ieșit încă din criză, relatează RIA Novosti.

"Desigur, va trebui, totuși, să găsim o ocazie — la nivelul echipelor noastre și la cel al președinților — să ne așezăm și să vorbim despre întregul complex al relațiilor noastre", a spus președintele rus.

"Suntem gata să întoarcem această pagină și să mergem înainte, să privim spre viitor, să rezolvăm problemele de care sunt interesați atât poporul american, cât și oamenii din Rusia și să ne gândim cum să completăm legăturile noastre economice cu un conținut concret ", a subliniat el.

AGERPRES/(AS — editor: Lilia Traci)

Etichete:
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Comentează


Articole recomandate


Știrile momentului

Știri recente din Externe

Cele mai citite din Externe

Tu actualizezi lumea.

Ai filmat sau fotografiat un eveniment ieșit din comun? Noi îţi publicăm știrea.

Află mai multe