COD GALBEN: 20-05-2025 ora 10 Intre 20 mai, ora 10 – 20 mai, ora 20Fenomene vizate se va semnala 20 mai, ora 10 – 20 mai, ora 20Fenomene vizate

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Madrid, 3 iul /Agerpres/ - Un danez arestat vineri în oraşul spaniol Malaga (sud) şi care a luptat timp de trei ani în Siria în rândurile grupării jihadiste Statul Islamic voia să achiziţioneze arme în Spania, a afirmat luni Ministerul de Interne spaniol, citat de AFP.

Ahmed Samsam, de 27 de ani, care a fost pus sub acuzare şi încarcerat în weekend, se alăturase în 2012 grupărilor jihadiste în Siria, relevă într-un comunicat ministerul, făcând referire la fotografii postate pe reţelele de socializare în care acesta poza cu arme, explozibili şi simboluri ale Statului Islamic.

"Expert în mânuirea armelor şi explozibililor, el se pregătea să cumpere arme şi veste antiglonţ în Spania", menţionează acelaşi comunicat, fără să precizeze în ce mod a aflat poliţia despre intenţiile acestuia.

Condamnat în Danemarca la pedeapsa cu închisoarea de care a scăpat ducându-se în Spania, el a fost arestat vineri în Malaga şi plasat în detenţie provizorie, după ce a fost prezentat în faţa unui judecător al Audienţei naţionale (cea mai înaltă instanţă penală spaniolă), specializată în probleme de terorism.

Poliţia nu a precizat dacă bărbatul voia să comită acte teroriste în Spania, limitându-se să sublinieze, după arestarea sa, că analizează echipamentele electronice ale acestuia şi încearcă să afle care îi sunt contactele în ţară.

Potrivit ministerului, apropiaţii săi cred că "el era pregătit să facă un pas în plus în activitatea sa teroristă în Europa" şi au "confirmat riscul pe care acest individ îl constituie pentru securitatea publică".

"Faptul că este vorba de un bărbat care revine dintr-o zonă de conflict, combinat cu experienţa sa în utilizarea armelor şi explozibililor, precum şi importantul nivel de radicalizare şi interesul său actual în achiziţionarea de arme fac din el unul din jihadiştii cei mai periculoşi care au fost arestaţi în Spania", susţine ministerul.

Arestarea sa vineri s-a produs în ajunul marii parade WorldPride, cea mai importantă manifestaţie de revendicare a drepturilor minorităţilor LGBT la nivel mondial. Peste un milion de persoane au participat la ea, potrivit organizatorilor. AGERPRES/(AS - autor: Lilia Traci, editor: Mihaela Toth)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.