Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Trei persoane au suferit arsuri în urma a două incendii produse în noaptea de joi spre vineri în două localităţi din judeţul Botoşani, au anunţat reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Botoşani.

Potrivit acestora, două persoane, soţ şi soţie, de 80 respectiv 76 de ani, au ajuns la spital cu arsuri pe faţă şi mâini, în urma unui incendiu care le-a cuprins casa din localitatea Liveni din comuna Manoleasa. Flăcările s-au extins cu repeziciune la întreaga construcţie după ce o butelie a explodat

"Când s-a produs evenimentul, cei doi erau în locuinţă. Vecinii au observat flăcările şi i-au ajutat să iasă afară. Tot ei au sunat la 112 şi au cerut sprijin de la pompieri. Două echipaje din cadrul Staţiei de Pompieri Săveni, cu o autospecială de stingere cu apă şi spumă şi un echipaj SMURD, Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă din comuna Manoleasa, dar şi un echipaj al Serviciului Judeţean de Ambulanţă au ajuns la faţa locului, în cel mai scurt timp. Aceştia au constatat că locuinţa, formată din doua camere, cu o suprafaţă totală de aproximativ 80 de metri pătraţi, ardea în totalitate", au precizat oficialii ISU.

În acest caz, incendiul a fost generat, cel mai probabil, de un jar căzut din sobă.

Un alt bărbat, în vârstă de 53 de ani, din localitatea Adăşeni, a suferit arsuri în zona capului, după ce casa i-a luat foc. Acesta a reuşit să iasă singur din locuinţă şi a solicitat ajutor de la vecini, care au sunat la 112.

"Ajunşi la faţa locului în cel mai scurt timp, cu o autospecială de stingere cu apă şi spumă, pompierii au constatat că ardea întreaga locuinţă, existând pericolul de propagare a flăcărilor la casa vecinului. La fel ca şi la Liveni, flăcările s-au extins cu repeziciune după ce a explodat o butelie. Proprietarul a suferit arsuri uşoare la nivelul capului, dar a refuzat îngrijiri medicale", au transmis reprezentanţii ISU.

Cel mai probabil, incendiul a fost generat de un coş de fum necurăţat de funingine. AGERPRES/(AS- autor: Cristian Lupaşcu, editor: Karina Olteanu, editor online: Gabriela Badea) 

 

Citeşte şi:

 

Incendii produse în locuinţe în 2022 (cronologie)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.