

Pompierii au intervenit, sâmbătă seara, în zona Uzinei de Apă din Galaţi, pentru descarcerarea a două persoane aflate într-un autoturism care s-a izbit violent de o ţeavă care delimita carosabilul, iar apoi s-a lovit de un gard de beton, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU).
Potrivit sursei citate, la faţa locului au fost trimise de urgenţă o autospecială de stingere, descarcerarea şi un echipaj SMURD. Când au ajuns la eveniment, pompierii au găsit două victime încarcerate, iar o a treia - o fată de 15 ani, care acuza dureri în zona frontală a capului şi prezenta escoriaţii pe faţă - fiind deja transportată la spital de un echipaj al Serviciului de Ambulanţă Judeţean Galaţi.
Pompierii au efectuat manevre de decopertare a autoturismului pentru a extrage un tânăr de 20 ani cu politraumatism în urma coliziuni cu o ţeavă care delimita carosabilul, dar şi pe şoferul maşinii. Tânărul de 20 ani prezenta fracturi deschise la ambele gambe şi contuzii în zona abdomenului, fiind transportat la Unitate de Primiri Urgenţe a Spitalului Clinic Galaţi.
Şoferul a fost preluat de echipajul de Poliţie Rutieră pentru a fi testat alcoolscopic. AGERPRES/(AS - autor: Dan Paic, editor: Oana Popescu, editor online: Daniela Juncu)
Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
© 2025 Agenția Națională de Presă AGERPRES
Conținutul acestui site este proprietatea Agenției Naționale de Presă AGERPRES. Este interzisă republicarea sau redistribuirea conținutului fără menționarea sursei.
Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.
Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:
Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.