COD PORTOCALIU: 07-06-2025 ora 10 Intre 7 și 8 iunie, intervalul orar 12-21 se va semnala temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic accentuat, caniculă

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Sibiu, 18 nov /Agerpres/ - Uniunea Europeană va aloca pentru prima dată, în 2018, fonduri pentru promovarea consumului de carne de oaie şi capră, potrivit ministrului Agriculturii, Petre Daea, care a lansat sâmbătă, la Sibiu, campania naţională "Alege oaia".

"Avem multe de făcut pentru acest animal care astăzi se valorifică greu, ieftin şi, din nefericire, rar. (...) Iar dacă noi, românii, am început acest program, nici UE nu a rămas mai prejos. Şi cu câtva timp în urmă ne-a anunţat că, în susţinerea bugetară pe anul viitor, Uniunea Europeană alocă pentru prima dată o specificare concretă, directă, deci acordă pentru prima dată bani pentru promovarea consumului de carne de oaie şi de capră, plecând de la considerentul (...) care se referă la capacitatea excepţională a acestui animal de a valorifica terenurile cu handicap natural. 80 la sută din aceste suprafeţe sunt valorificate de specia ovină", a spus Daea.

Ministrul Agriculturii a anunţat în urmă cu câteva zile, la Ploieşti, că UE va aloca şase milioane de euro pentru promovarea consumului de carne de oaie şi capră.

La Sibiu, unul dintre hipermarketuri prezintă promoţional carnea de oaie la un preţ redus cu 20 de procente, a mai spus ministrul Agriculturii.

Ministrul Daea a stat de vorbă sâmbătă cu oierii din judeţul Sibiu, promovând şi aici consumul de oaie şi valorificarea laptelui şi a lânii. Ministrul a primit de la producătorii de brânză documentele ca produsul "Telemea de Sibiu" să aibă Indicaţie Geografică Protejată. Daea a mers în piaţă, de unde şi-a cumpărat şosete de lână, a degustat telemeaua de Sibiu, după care s-a oprit în faţa mall-ului, unde au fost aduse oi şi carne de oaie la ceaun. Ministrul Agriculturii a vizitat şi un darac de lână din comuna Sadu. AGERPRES-FOTO PE FLUX/(A-autor: Isabela Paulescu, editor: Nicoleta Gherasi)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.