COD PORTOCALIU: 07-06-2025 ora 10 Intre 7 și 8 iunie, intervalul orar 12-21 se va semnala temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic accentuat, caniculă

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bruxelles, 19 iun /Agerpres/ - Banca Centrală Europeană urmăreşte evoluţia salariilor şi aşteptările privind inflaţia pentru a decide viitorul programului său de stimulare, a afirmat luni Jan Smets, membru în Consiliul guvernatorilor BCE, într-un interviu acordat Bloomberg.

Din 2015, Banca Centrală Europeană a creat lichiditate în exces în valoare de aproximativ 1.500 de miliarde de euro, prin achiziţii agresive de obligaţiuni şi credite ieftine pe termen lung acordate băncilor, în cadrul măsurilor neconvenţionale de politică monetară (QE).

Deşi BCE este mult mai încrezătoare în robusteţea creşterii economiei zonei euro, încă nu vede semne convingătoare că stabilitatea preţurilor poate fi susţinută fără sprijin monetar, a explicat Jan Smets, care este şi guvernatorul Băncii centrale a Belgiei.

''Inflaţia de bază este în creştere, conform proiecţiilor noastre, dar aşteptările privind inflaţia rămân destul de scăzute şi avem într-adevăr nevoie de o reancorare solidă a acestor aşteptări - este foarte important pentru politica monetară. Şi creşterea salariilor o urmărim cu foarte mare atenţie'', a declarat oficialul BCE.

În ultimii doi ani, creşterea salariilor în zona euro a încetinit, chiar în ţări cum ar fi Germania, care are un nivel scăzut record al şomajului.

Consiliul guvernatorilor BCE a menţinut în 8 iunie dobânda de politică monetară la nivelul zero, în timp ce dobânda la facilitatea de creditare marginală a fost păstrată la 0,25%, iar dobânda la depozite, care se aplică băncilor ce stochează lichidităţile în exces la banca centrală pentru o perioadă de 24 de ore, a fost lăsată la minus 0,40%.

Într-un comunicat de presă publicat la finalul şedinţei de politică monetară, Consiliul guvernatorilor BCE şi-a reafirmat decizia de a continua să achiziţioneze lunar obligaţiuni în valoare de 60 de miliarde de euro dar a renunţat la expresia "reducerea ratelor dobânzilor dacă va fi necesar" precizând că "ratele dobânzilor vor rămâne la actualul nivel pe o perioada extinsă, care va depăşi cu mult orizontul achiziţiilor nete de active".

Consiliul guvernatorilor BCE nu va amâna până în ultimul moment luarea unei decizii, susţine Smets, adăugând: ''Nu vom aştepta până în 31 decembrie 2017 să spunem ce se va întâmpla în 1 ianuarie. Cred că vom lua o decizie în următoarele luni privind programul de stimulare''.

Şi alţi oficiali ai BCE au apreciat că orice modificare a politicii monetare trebuie pregătită atent şi implementată gradual.

Luna aceasta, Banca Centrală Europeană a revizuit în scădere estimările privind inflaţia pentru a reflecta declinul preţului ţiţeiului.

Rata inflaţiei se va situa la 1,5% în 2017 şi la 1,3% în 2018, comparativ cu prognoza din martie, de 1,7% şi, respectiv, 1,6%, dar sub ţinta BCE de sub 2%. AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Dicu, editor: Andreea Marinescu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.