COD PORTOCALIU: 07-06-2025 ora 10 Intre 7 și 8 iunie, intervalul orar 12-21 se va semnala temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic accentuat, caniculă

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 30 apr /Agerpres/ - Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie a elaborat un proiect de ordin prin care propune instituirea unor garanţii în contractele încheiate pe Piaţa Centralizată pentru Serviciul Universal (PCSU) de pe bursa de energie OPCOM, piaţa unde se tranzacţionează energia pentru consumatorii casnici.

Măsura vine după ce, în luna ianuarie, profitând de faptul că pe această piaţă nu existau obligaţii privind eventuale garanţii, furnizorii au preferat să rezilieze contracte pe PCSU pentru a vinde energia pe piaţa spot, unde preţurile crescuseră foarte mult.

"În urma acţiunilor de supraveghere/monitorizare, pe fondul creşterii excesive a preţurilor pe celelalte pieţe centralizate administrate de OPCOM SA, în special PZU, pentru trimestrul I 2017, furnizorii de ultimă instanţă (parteneri în contractele încheiate pe PCSU), s-au confruntat cu situaţii în care participanţii declaraţi câştigători în urma sesiunilor de licitaţie organizate pe PCSU au notificat denunţarea unilaterală a contractelor de vânzare - cumpărare încheiate pe această piaţă (sau sistarea
livrărilor de energie electrică aferente acestora), această acţiune fiind neconformă cu clauzele contractuale şi cadrul de reglementare aplicabil", explică reprezentanţii ANRE.

Astfel, pentru descurajarea unor astfel de practici, a rezultat necesitatea modificării şi completării Regulamentului de organizare şi desfăşurare a licitaţiilor simultane cu preţ descrescător pe piaţa centralizată pentru serviciul universal.

Modificările vizează, în principal, introducerea garanţiilor financiare de bună execuţie în contractele de vânzare - cumpărare încheiate pe PCSU, ca măsură suplimentară de reducere a expunerii furnizorilor de ultimă instanţă, adică cei care livrează energie consumatorilor casnici, la riscul de nerespectare a obligaţiilor contractuale de către participanţii declaraţi câştigători la licitaţie, precum şi penalizarea acţiunilor de nerespectare de către participanţii declaraţi câştigători la licitaţie a obligaţiilor din contractele de vânzare-cumpărare încheiate în urma licitaţiilor PCSU.

Această măsură va duce şi la "reducerea riscului de creştere a preţului energiei electrică plătit de clienţii finali beneficiari ai serviciului universal din cauza nerespectării de către participanţii declaraţi câştigători la licitaţie a obligaţiilor din contractele de vânzare-cumpărare încheiate în urma licitaţiilor PCSU", se mai arată în nota explicativă.

Totodată, părţile sunt exonerate de orice răspundere pentru neîndeplinirea parţială sau totală a obligaţiilor ce decurg din contract, dacă aceasta este rezultatul acţiunii Forţei Majore.

Circumstanţele de Forţă Majoră sunt cele care pot apărea pe perioada derulării contractului, în urma producerii unor evenimente deosebite cum ar fi calamităţi naturale, război, embargou etc., care nu au putut fi luate în consideraţie de părţi la încheierea contractului sau care sunt în mod rezonabil în afara voinţei şi controlului părţilor.

Partea care invocă Forţa Majoră trebuie să notifice acest lucru în scris celeilalte părţi în termen de 3 zile de la apariţia acesteia, cu confirmarea ulterioară a organelor competente de la locul producerii evenimentului ce constituie Forţă Majoră şi cu estimarea duratei după care aceasta îşi încetează efectele, se mai arată în proiectul de ordin al ANRE. AGERPRES/(AS - editor: Florentina Cernat)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.