COD GALBEN: 02-06-2025 ora 13 Intre 13:35 si 14:30 se va semnala averse torențiale care vor acumula 25...35 l/mp, descărcări electrice, grindină de mici dimensiuni. in Județul Buzău;

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Panama, 26 iun /Agerpres/- Extinderea Canalului Panama, un succes al ingineriei moderne, al cărui al treilea set de ecluze a fost construit de un consorţiu condus de compania spaniolă Sacyr, a fost inaugurată duminică, cu trecerea vasului chinez Cosco Shipping Panama, relatează agenţia EFE.

Aceasta este prima extindere a Canalului Panama, pe care Statele Unite l-a construit între 1904 şi 1914 şi l-a administrat până în momentul în care l-a retrocedat Panama, la 31 decembrie 1999, conform Tratatelor Torrijos-Carter, semnate în 1977.

Între 1996 (când se afla încă în administrarea americanilor) şi 2004, Canalul a derulat un program de investiţii în modernizare şi îmbunătăţiri în valoare de un miliard de dolari, pentru a creşte tranzitul pe această rută.

Noile ecluze, cu lungimea de 427 metri şi lăţime de 55 metri şi o adâncime de 18,3 metri au necesitat 4,4 metri cubi de beton şi 30.000 de muncitori, pe parcursul a nouă ani.

Acestea au fost construite de Grupul Unit pentru Canal (GUPC), condus de compania spaniolă Sacyr, care a semnat în 2009 un contract de 3,118 miliarde dolari, dar a prezentat creanţe economice ce însumează circa 3,4 miliarde dolari.

Costul global al extinderii se ridică la 5,45 miliarde de dolari, peste cele 5,25 miliarde dolari pentru care a fost semnat contractul în 2007.

Extinderea Canalului Panama, inaugurată duminică, reprezintă o oportunitate pentru ca ţările din America să-şi dezvolte infrastructura şi exporturile, a afirmat administratorul Canalului, Jorge Quijano.

"Această rută de tranzit este vârful icebergului unui plan ambiţios destinat transformării Panama într-un centru logistic al Americilor şi reprezintă o oportunitate semnificativă pentru ţările din regiune să-şi îmbunătăţească infrastructura, să majoreze exporturile şi să înceapă o creştere economică la fel ca a ţării noastre", a spus Quijano.

Canalul Panama reprezintă un punct pivot pentru comerţul naval internaţional, prin acesta realizându-se 5% din comerţul internaţional în fiecare an. Canalul, care traversează istmul Panama în America Centrală, legând Oceanul Atlantic (prin Marea Caraibelor) de Oceanul Pacific, a fost inaugurat la 15 august 1914. În fiecare an prin canal treceau peste 14.000 de nave, transportând aproximativ 20.400 milioane de tone de marfă.AGERPRES/(AS-editor:Nicoleta Gherasi)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.