COD GALBEN: 20-02-2020 Intre 07:00 si 11:00 se va semnala local ceață care determină reducerea vizibilității sub 200 m și izolat sub 50 m in Județul Harghita;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Bucureşti, 30 mar /Agerpres/ - Birocraţia excesivă, calitatea slabă a infrastructurii şi legislaţia inconsistentă şi impredictibilă reprezintă principalele motive de nemulţumire ale investitorilor străini în România, susţine preşedintele Consiliului Investitorilor Străini (FIC), Eric Stab.

"Cea mai mare îngrijorare a investitorilor este legată de nivelul de birocraţie. 90% dintre membrii FIC care au participat la un sondaj privind percepţia asupra mediului de afaceri reclamă problemele cu birocraţia, cu care se confruntă în diverse sectoare din România. În medie, membrii noştri consideră că în România este mult mai îngrijorător acest aspect decât în alte ţări unde activează", a declarat miercuri Stab în cadrul unei întâlniri cu presa.

A doua mare problemă menţionată de participanţii la sondaj este legată de situaţia infrastructurii. Potrivit lui Stab, 80% dintre investitori consideră că infrastructura este insuficient dezvoltată, drept pentru care nu sunt destul de competitivi faţă de concurenţii din alte ţări. Investitorii sunt, de asemenea, nemulţumiţi de consistenţa şi predictibilitatea legislaţiei.

'Acestea sunt cele trei arii mari unde membrii noştri consideră necesare îmbunătăţiri şi unde au aşteptări de la liderii acestei ţări', a mai spus Stab.

Mihai Bogza, membru în conducerea FIC, a precizat, în acest context, că investitorii au intenţii bune, vor să investească şi speră că-şi vor creşte afacerile, dar din cauza problemelor şi constrângerilor, îşi limitează investiţiile. El a atras atenţia că a trecut multă vreme de când a fost realizată ultima investiţie importantă pe plan local, de minim 500 de milioane de euro.

Potrivit sondajului realizat de FIC în rândul investitorilor, peste jumătate (60%) dintre aceştia se aşteaptă în acest an la creşterea afacerilor pe care le derulează şi doar 15% anticipează o contracţie.

Forţa de muncă bine pregătită rămâne un punct forte şi un avantaj competitiv pentru România (75%). Fiindcă anticipează creşteri ale activităţii economice, aproape jumătate dintre respondenţi plănuiesc să facă angajări suplimentare în 2016 (43%) şi o treime dintre ei (34%) vor face investiţii de capital semnificative în acest an. Mai mult de jumătate dintre cei intervievaţi (55%) se aşteaptă la creşteri semnificative ale exporturilor în 2016.

Însă, în pofida măsurilor de relaxare fiscală în vigoare de la 1 ianuarie 2016, 70% dintre membrii FIC consideră că sistemul de taxare din România este necompetitiv în comparaţie cu alte ţări. AGERPRES/(AS - autor: Ana-Maria Vasile, editor: Andreea Marinescu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.