COD GALBEN: 18-05-2025 ora 10 Intre 18 mai, ora 12 – 18 mai, ora 21 se va semnala intensificări ale vântului, instabilitate atmosferică temporar accentuată COD GALBEN: 18-05-2025 ora 17 Intre 17:45 si 18:45 se va semnala Vijelie, viteza vântului la rafală de 50…60 km/h, local averse și descărcări electrice, izolat grindină. in Județul Argeş; COD GALBEN: 18-05-2025 ora 17 Intre 17:30 si 18:30 se va semnala Vijelie, viteza vântului la rafală de 50…60 km/h, local averse și descărcări electrice, izolat grindină. in Județul Brăila, Județul Buzău; COD PORTOCALIU: 18-05-2025 ora 17 Intre 17:30 si 18:20 se va semnala Grindină de medii dimensiuni, averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului/vijelie. in Județul Timiş; COD GALBEN: 18-05-2025 ora 17 Intre 17:20 si 18:30 se va semnala Vijelie, viteza vântului la rafală de 50…70 km/h, averse şi descărcări electrice, izolat grindină. in Județul Olt, Județul Vâlcea, Județul Dolj; COD GALBEN: 18-05-2025 ora 17 Intre 17:20 si 18:20 se va semnala Vijelie, viteza vântului la rafală de 50…60 km/h, local averse și descărcări electrice, izolat grindină. in Județul Argeş;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Volumul lucrărilor de construcţii a crescut, în 2022 faţă de 2021, ca serie brută, cu 12,9%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 10,8%, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică remise luni AGERPRES.

Astfel, volumul lucrărilor de construcţii, ca serie brută, a crescut, pe total, cu 12,9%. Pe elemente de structură, creşteri au avut loc la lucrările de reparaţii capitale (+25,7%), lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+20,2%) şi la lucrările de construcţii noi (+8,9%).

 



Pe obiecte de construcţii, au avut loc creşteri la clădirile nerezidenţiale (+21,8%), construcţiile inginereşti (+13,2%) şi la clădirile rezidenţiale (+4,8%).

Volumul lucrărilor de construcţii a crescut ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 10,8%, creştere evidenţiată la lucrările de reparaţii capitale (+18,5%), lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+17,5%) şi la lucrările de construcţii noi (+7,5%). Pe obiecte de construcţii, creşteri au avut loc la clădirile nerezidenţiale (+20,5%), construcţiile inginereşti (+7,2%) şi la clădirile rezidenţiale (+4,8%).

Potrivit INS, volumul lucrărilor de construcţii a crescut, în decembrie 2022 comparativ cu noiembrie 2022, ca serie brută, cu 14,2%, creştere evidenţiată la lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+30,6%), lucrările de reparaţii capitale (+21,2%) şi la lucrările de construcţii noi (+7,1%). Pe obiecte de construcţii, au avut loc creşteri la lucrările de construcţii inginereşti (+20,8%), clădirile nerezidenţiale (+8,0%) şi la clădirile rezidenţiale (+7,9%).

Volumul lucrărilor de construcţii a scăzut, ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 0,3%, scădere evidenţiată la lucrările de construcţii noi (-4,5%)şi la lucrările de reparaţii capitale (-0,4%). Lucrările de întreţinere şi reparaţii curente au crescut 12,2%. Pe obiecte de construcţii, volumul lucrărilor de construcţii a scăzut la clădirile rezidenţiale (-6,1%) şi la clădirile nerezidenţiale (-5,7%). Construcţiile inginereşti au crescut cu 3,5%.

De asemenea, în perioada decembrie 2022 comparativ cu decembrie 2021, volumul lucrărilor de construcţii a crescut, ca serie brută, cu 15,1%, creştere evidenţiată la lucrările de reparaţii capitale (+34,7%), lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+29,6%) şi la lucrările de construcţii noi (+7%). Pe obiecte de construcţii, au avut loc creşteri la clădirile nerezidenţiale (+19,8%), lucrările de construcţii inginereşti (+19,2%) şi la clădirile rezidenţiale (+1%).

Ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, volumul lucrărilor de construcţii a crescut, pe total, cu 19,1%. Pe elemente de structură s-au evidenţiat creşteri la lucrările de reparaţii capitale (+43,3%), lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+28,8%) şi la lucrările de construcţii noi (+14,3%). Pe obiecte de construcţii, volumul lucrărilor de construcţii a crescut la clădirile nerezidenţiale (+24,1%), construcţiile inginereşti (+22%) şi la clădirile rezidenţiale (+4,8%). AGERPRES/(AS - autor: George Bănciulea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Ady Ivaşcu)

 

Citeşte şi:

 

România, printre ţările UE cu cea mai mare creştere anuală a lucrărilor de construcţii în luna decembrie

 

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.