COD PORTOCALIU: 06-06-2025 ora 10 Intre 6 iunie, ora 12 – 6 iunie, ora 23 Fenomene vizate: se va semnala 6 iunie, ora 12 – 6 iunie, ora 23Fenomene vizate COD GALBEN: 06-06-2025 ora 10 Intre 7 și 8 iunie, intervalul orar 12 – 21Fenomene vizate se va semnala 7 și 8 iunie, intervalul orar 12 – 21Fenomene vizate

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Banca Centrală Europeană (BCE) a publicat luni un anunţ de angajare pentru postul de preşedinte al Consiliului de supraveghere începând cu data de 1 ianuarie 2019, căutând un expert care să supervizeze un sector umflat şi ineficient care este în continuare afectat de moştenirea crizei datoriilor blocului comunitar, informează Reuters.

"BCE caută un candidat adecvat care să se bucure de o stimă recunoscută şi cu experienţă în chestiuni bancare şi financiare pentru poziţia de preşedinte al Consiliului de Supraveghere", a informat instituţia de la Frankfurt.

Anunţul publicat luni pe pagina de Internet a BCE lansează în mod oficial procesul de înlocuire a lui Daniele Nouy, al cărei mandat de cinci ani expiră la 31 decembrie 2018.

Deşi până acum niciun candidat nu şi-a exprimat în mod formal interesul, printre numele vehiculate în media se numără cele ale preşedintelui Autorităţii Banca Europene, al membrului în Consiliului de supraveghere, Andrea Enria, al vice-guvernatorului Băncii Centrale a Irlandei, Sharon Donnery, şi al lui Jan Sijbrand, reprezentantul Olandei în Consiliul de supraveghere. Deşi Germania ar putea avansa şi ea un candidat calificat, este puţin probabil să facă acest lucru deoarece l-ar exclude pe preşedintele Bundesbank, Jens Weidmann, din cursa pentru desemnarea succesorului preşedintelui BCE, Mario Draghi, având în vedere că desemnarea a doi germani în două posturi de conducere distincte la BCE ar fi dificil de acceptat.

Noul preşedinte al Consiliului de Supraveghere va superviza 118 din cele mai mari bănci din zona euro, cu active în valoare de aproximativ 21.000 de miliarde de euro şi un pachet mare de credite neperformante moştenite din perioada crizei datoriilor blocului comunitar.

Deşi fiecare persoană poate să-şi depună candidatura, este puţin probabil ca un candidat să aibă succes fără aprobarea guvernului din ţara de origine şi a unui lobby intens în rândul statelor membre ale zonei euro. O comisie a BCE va analiza lista candidaţilor pe baza căreia va alcătui o listă scurtă pe care o va supune aprobării finale a Consiliului UE la toamnă, după consultări cu Parlamentul şi Consiliul. AGERPRES/ (AS-autor: Constantin Balaban, editor: Andreea Marinescu, editor online: Ada Vîlceanu)

Urmăreşte ştirile AGERPRES pe WhatsApp şi pe GoogleNews


Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.