Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Premierul desemnat, Nicolae Ciucă, a depus, la 23 noiembrie 2021, la Parlament, lista Cabinetului PNL - PSD - UDMR şi programul de guvernare, pentru care va cere votul de încredere al Legislativului. Cseke Attila-Zoltán a fost propus ministru al Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei.

Cseke Attila-Zoltán s-a născut la 9 iunie 1973 la Marghita, judeţul Bihor, conform site-ului cdep.ro.

Între 1987-1991 a urmat cursurile Liceului Industrial Marghita, iar în 2000 a absolvit Facultatea de Ştiinţe Juridice şi Administrative, Specializarea Drept din cadrul Universităţii din Oradea. Tot aici a urmat studii postuniversitare de drept public (2001-2002) şi studii de masterat în drept privat (2002-2004).

A efectuat trei cursuri de pregătire profesională: managementul proiectelor comunitare (Uniunea Studenţilor Maghiari, 2000); utilizarea fondurilor SAPARD (program INA, 2002); proiecte şi finanţări transfrontaliere (Euroregiunea Bihor-Hajdu-Bihar, 2003).

Între anii 1991-1993 şi 1994-1996, a fost administrator la SC TIP-TOP SRL din Marghita. În 2001, a făcut practică profesională la Biroul Notarului Public Juhasz Andrei din Marghita. Între 2001 şi 2002, a fost referent în cadrul UDMR Bihor. A fost consilierul preşedintelui Consiliului Judeţean Bihor pe probleme juridice (iul. 2002 - ian. 2005).

A fost secretar de stat în cadrul Secretariatului General al Guvernului (ian. 2005 - dec. 2008).

Cseke Attila a devenit membru UDMR în 1997, unde a ocupat diferite funcţii: preşedinte al Comisiei de Supraveghere a regulamentelor din cadrul UDMR Bihor (2002-2003); membru al Consiliului Reprezentanţilor Unionali al UDMR (2003); vicepreşedinte executiv al UDMR Bihor - membru în Consiliul Operativ Judeţean (apr. 2003 - apr. 2005); consilier municipal în cadrul Consiliului Local al Municipiului Oradea - secretarul Comisiei juridice (iun. 2004 - ian. 2005); vicepreşedinte executiv al UDMR, responsabil pentru problemele administraţiei publice locale (iun. 2007 - febr. 2009).

În anii 2005, 2006, 2007 şi 2008 a fost coordonatorul părţii române al Comisiei Pregătitoare a şedinţelor comune a Guvernelor României şi Republicii Ungare (Bucureşti - 20 octombrie 2005, Budapesta - 16 noiembrie 2006, Sibiu - 14 noiembrie 2007 şi Szeged - 21 octombrie 2008).

A fost preşedinte al Consiliului de Coordonare al Tineretului Maghiar din Judeţul Bihor (oct. 2004 - mai 2009).

La scrutinul din 30 noiembrie 2008, a fost ales senator UDMR de Bihor. A activat în: Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări (până în febr. 2010 şi din sept. 2011); Comisia specială pentru modificarea şi completarea Regulamentului Senatului (până în mart. 2010 şi din sept. 2011); Comisia pentru egalitate de şanse (mart. - sept. 2011); Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională (febr. 2010 - mart. 2011).

În decembrie 2012, a fost ales deputat UDMR, în circumscripţia electorală nr.5 Bihor, colegiul uninominal nr.1. A fost vicepreşedinte al Comisiei pentru administraţie publică, amenajarea teritoriului şi echilibru ecologic şi secretar al Comisiei de validare (dec. 2012 - dec. 2016), potrivit www.cdep.ro şi https://gov.ro.

Redevine senator la alegerile parlamentare din 2016. A fost liderul Grupului parlamentar al UDMR şi membru în Comisia specială comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru elaborarea Codului administrativ. A fost reales senator la scrutinul din 6 decembrie 2020.

Consiliul Permanent al Uniunii Democrate Maghiare din România l-a desemnat, la 18 decembrie 2009, pe Cseke Attila, să preia portofoliul Ministerului Sănătăţii în Cabinetul Emil Boc (guvernul Boc IV). La 22 decembrie 2009 a primit aviz favorabil din partea comisiilor de specialitate ale Parlamentului. A primit votul de învestitură în Parlament, la 23 decembrie 2009, împreună cu întreg Cabinetul Emil Boc. La 4 august 2011, şi-a anunţat demisia din funcţia de ministru al Sănătăţii, declarându-se nemulţumit de sumele alocate Sănătăţii, în urma rectificării bugetare. La 17 august 2011, funcţia de ministru al Sănătăţii a fost preluată de Ladislau Ritli.

A fost ministru al Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei (din dec. 2020), ministru interimar al Sănătăţii (din sept. 2021), potrivit www.ms.ro.

Este cetăţean de onoare al municipiului Marghita (din 2007), al oraşului Valea lui Mihai (din 3020) şi al comunei Sâniob (din 2013). AGERPRES/(Documentare-Horia Plugaru, Cerasela Bădiţă; editor: Andreea Onogea, editor online: Adrian Dădârlat)

 

Citeşte şi:

 

Parlament/ Premierul desemnat Nicolae Ciucă a depus lista Cabinetului şi programul de guvernare

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – [email protected].

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.