COD GALBEN: 26-07-2021 ora 10 Intre 27, 28, 29, 30, 31 iulie Fenomene vizate se va semnala 27, 28, 29, 30, 31 iulie Fenomene vizate

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

În premieră, turneul final al Campionatului European, desfăşurat între 10 iunie şi 2 iulie 2000, a fost găzduit de două ţări, Belgia şi Olanda.

România s-a calificat fără emoţii la turneul final, câştigând grupa preliminară cu numărul şapte, din care au mai făcut parte Portugalia, Slovacia, Ungaria, Azerbaidjan şi Liechtenstein. Printre cele mai importante rezultate obţinute de "tricolori", merită amintită victoria din octombrie 1998, contra Portugaliei, în deplasare, prin golul reuşit de Dorinel Munteanu. În iunie 1999, selecţionata României s-a impus, acasă, în faţa Ungariei, cu 2-0, graţie reuşitelor lui Ilie şi Munteanu. În luna septembrie 1999, România a câştigat categoric, la Bratislava, cu 1-5 în faţa Slovaciei. Pe stadionul Ghencea din Capitală, tot în septembrie 1999, românii au terminat la egalitate, scor 1-1, cu Portugalia, golurile fiind reuşite de doi giganţi ai fotbalului internaţional: Hagi, în minutul 37, respectiv Figo, în minutul 45.

În total, în grupa preliminară România a strâns 24 de puncte din 10 meciuri disputate. Pe locul al doilea s-a clasat echipa lusitană, cu 23 de puncte.

Foto: (c) PAUL BUCIUTA/AGERPRES FOTO - ARHIVA ISTORICA - Meciul de fotbal dintre selectionatele Romaniei si Portugaliei, desfasurat pe stadionul Ghencea din Bucuresti, scor 1-1 (1-1), din faza preliminara a Campionatului European din 2000.

Cele 16 echipe calificate la turneul final din 2000 au fost împărţite în patru grupe. Prima a cuprins reprezentativele Germaniei, României, Portugaliei şi Angliei. Grupa B a fost alcătuită din Belgia, Suedia, Turcia şi Italia. Din Grupa C au făcut parte Spania, Norvegia, Republica Federală Iugoslavia şi Slovenia. A patra grupă a fost alcătuită din Olanda, Cehia, Franţa şi Danemarca.

Ca o curiozitate, fiecare dintre echipele din Grupa D câştigase una din precedentele ediţii ale Campionatului European.

Foto: (c) PAUL BUCIUTA/AGERPRES FOTO - ARHIVA ISTORICA / Meciul de fotbal dintre selectionatele Romaniei si Portugaliei, desfasurat pe stadionul Ghencea din Bucuresti, scor 1-1 (1-1), din faza preliminara a Campionatului European din 2000.

Stadioanele care au găzduit meciurile turneului final au fost: Regele Baudouin din Bruxelles; Jan Breydel din Bruges; Arena Amsterdam; Feijenoord din Rotterdam; Maurice Dufrasne din Liege; Pays de Charleroi; Philips din Eindhoven şi GelreDome din Arnhem

În Belgia şi Olanda, românii au jucat, din nou, contra Portugaliei, pierzând în minutul 95, când Costinha a marcat unicul gol al întâlnirii. Cum în prima sa partidă, România terminase la egalitate cu Germania, 1-1, avea nevoie de un succes în faţa Angliei, căreia îi era suficient şi un egal. După un meci de infarct, cu spectaculoase răsturnări de scor, România a câştigat cu 3-2, prin golul marcat de Ganea, din penalty, în minutul 88.

Parcursul României la turneul final din 2000 s-a oprit în faza sferturilor, când Italia s-a impus cu 2-0.

Portugalia a jucat perfect în grupă şi a câştigat toate întâlnirile, reuşind un categoric 3-0 în compania Germaniei şi o revenire de la 2-0 în faţa Angliei.

Belgia a fost eliminată din competiţie în faza grupelor, deşi reuşise să câştige, în primul meci, contra Suediei.

În Grupa D, Danemarca a avut un parcurs dezastruos, după trei înfrângeri, opt goluri primite şi nici unul înscris.

Unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale competiţiei a fost Iugoslavia - Spania. Ibericii, a căror singură opţiune era victoria pentru a accede în sferturi, erau conduşi, în minutul 75, cu 2-3, însă au întors rezultatul în ultimele minute de joc.

Cel mai categoric rezultat al sferturilor a fost Olanda - Iugoslavia, scor 6-1.

Prima semifinală, dintre Franţa şi Portugalia, s-a disputat la 28 iunie, în Bruxelles. La finalul celor 90 de minute regulamentare, rezultatul a fost indecis, 1-1, marcatori fiind portughezul Nuno Gomes, în minutul 19, respectiv Henry, în minutul 51. Zidane a trimis reprezentativa "cocoşului galic" în finala turneului, după golul de aur reuşit din penalty în minutul 117.

În a doua semifinală, programată la 29 iunie pe arena din Amsterdam, Italia a câştigat loteria loviturilor de pedeapsă în faţa Olandei. Trei din patru olandezi au ratat, faţă de numai unul dintre italieni. Portarul italian Francesco Toldo a apărat trei lovituri de la 11 metri, unul în timpul regulamentar de joc şi două la loviturile de departajare.

Finala s-a desfăşurat în ziua de 2 iulie, la Rotterdam, între Franţa şi Italia. "Squaddra azzurra" părea să-şi adjudece laurii supremi în Europa, mai ales că Delvecchio a deschis scorul în minutul 55, dar Sylvain Wiltord a egalat în ultimul minut regulamentar de joc, pentru ca David Trezeguet, cu un "gol de aur", să aducă titlul francezilor, în minutul 103.

Astfel, Franţa a devenit singura campioană mondială "en-titre" care a câştigat şi Campionatul European. Şase dintre cei 11 componenţi ai selecţionatei Franţei au jucat ambele finale, menţionează uefa.com.

Jucătorul turneului a fost francezul Zinédine Zidane. Golgheterii competiţiei au fost sârbul Savo Milosevici şi olandezul Patrick Kluivert, fiecare cu cinci reuşite, urmaţi de portughezul Nuno Gomes, cu patru goluri înscrise, potrivit uefa.com. AGERPRES (Documentare - Horia Plugaru, editor: Ruxandra Bratu, editor online: Ady Ivaşcu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.