COD GALBEN: 26-07-2021 ora 10 Intre 27, 28, 29, 30, 31 iulie Fenomene vizate se va semnala 27, 28, 29, 30, 31 iulie Fenomene vizate

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

A opta ediţie a turneului final al Campionatului European a fost găzduită de Republica Federală Germania, în intervalul 10-25 iunie. A fost ultima ediţie la care au participat reprezentativele Germaniei de Vest, Uniunii Sovietice şi Iugoslaviei.

România a ratat calificarea la turneul final, clasându-se pe locul doi în prima grupă preliminară, după un 0-0 la Viena, cu Austria, în meciul decisiv. Spania a ocupat primul loc, cu 10 puncte, urmată de România, cu 9 puncte.

Echipele calificate la turneul final au fost împărţite în două grupe. Din prima, au făcut parte Republica Federală Germania, Italia, Spania şi Danemarca. Cea de-a doua a inclus URSS, Olanda, Irlanda şi Anglia.

Cele opt stadioane care au găzduit meciurile turneului final au fost: Olympiastadion din Munchen, Parkstadion din Gelsenkirchen, Volksparkstadion din Hamburg, Waldstation din Frankfurt, Rheinstadion din Dusseldorf, Niedersachsenstadion din Hanovra, Neckarstadion din Stuttgart şi Mungersdorfer Stadion din Koln.

Echipa gazdă, favorită la titlu, s-a clasat pe primul loc în grupă, după egalul cu Italia şi victoriile cu Spania şi Danemarca. Italia s-a clasat pe locul secund.

Grupa cu numărul doi a fost câştigată de URSS, după victoriile împotriva Olandei şi Angliei şi a remizei cu Irlanda. "Portocala mecanică" a mers mai departe, ocupând locul secund în grupă.

Prima semifinală s-a jucat în ziua de 21 iunie, la Hamburg, între Republica Federală Germania şi Olanda. Deşi au deschis scorul prin Matthaus în minutul 55, din penalty, germanii au fost egalaţi în minutul 74, în urma loviturii de pedeapsă transformată de Koeman. Cu două minute înainte de fluierul final, Van Basten a stabilit scorul final: R.F. Germania - Olanda, 1-2. A fost prima victorie după 32 de ani reuşită de olandezi împotriva selecţionatei ţării vecine, notează uefa.com. Meciul a fost condus de la centru de românul Ioan Igna.

Cealaltă semifinală a fost programată la 22 iunie, în Stuttgart. Uniunea Sovietică a trecut de Italia cu 2-0, în urma reuşitelor lui Litovcenko, în minutul 60 şi Protasov, în minutul 62.

Marea finală s-a jucat la 25 iunie, pe Olympiastadion. Olanda a învins echipa sovietică cu scorul de 2-0, prin reuşitele cuplului ofensiv Gullit, în minutul 32 şi Van Basten, în minutul 54. A fost primul şi, până în prezent, singurul triumf al "Portocalei mecanice" la Campionatul European. De cealaltă parte, URSS-ul a devenit prima echipă din istoria competiţiei care a pierdut în trei finale.

Golgheterul competiţiei a fost olandezul Marco van Basten, cu cinci goluri, urmat de germanul Rudi Voller şi sovieticul Oleg Protasov, fiecare cu câte două reuşite, potrivit uefa.com. AGERPRES (Documentare - Horia Plugaru, editor: Irina Andreea Cristea)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.