COD GALBEN: 26-07-2021 ora 10 Intre 27, 28, 29, 30, 31 iulie Fenomene vizate se va semnala 27, 28, 29, 30, 31 iulie Fenomene vizate

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Turneul final al Campionatului European de Fotbal din 1972 a fost găzduit de Belgia, între 14 şi 18 iunie.

Calificările s-au desfăşurat în sistemul folosit la ediţia anterioară: opt grupe, apoi sferturi de finală. Dacă în cele două semifinale şi finale scorul ar fi rămas indecis după prelungiri, soarta partidei ar fi fost tranşată, în premieră, la loviturile de departajare.

Faza grupelor s-a derulat între octombrie 1970 şi mai 1971, pentru ca între 29 aprilie şi 17 mai 1972 să aibă loc sferturile. Franţa, Spania şi Cehoslovacia nu au reuşit să treacă de grupe.

România a câştigat Grupa 1, cu nouă puncte din şase meciuri în urma celor 4 victorii şi a unui rezultat de egalitate. Din aceeaşi grupă au făcut parte Cehoslovacia, Ţara Galilor şi Finlanda.

Ajunsă pentru prima dată în sferturile competiţiei, naţionala ţării noastre a dat piept cu reprezentativa Ungariei. Primul meci a avut loc la 29 aprilie 1972, pe Nepstadion, în Budapesta. Gazdele au deschis scorul, dar Sătmăreanu a egalat. Returul s-a jucat la 14 mai, pe stadionul 23 august din Capitală. Oaspeţii au condus de două ori, însă au fost egalaţi de Dobrin şi Neagu. Cum încă nu opera criteriul golurilor marcate în deplasare, departajarea a fost decisă prin meciul de baraj disputat pe teren neutru, la Belgrad, Iugoslavia, în ziua de 17 mai. Ungaria s-a impus cu 2-1.

Echipele care s-au înfruntat pe cele patru stadioane din Belgia, adică Heysel şi Emile Verse din Bruxelles, Maurice Dufrasne din Liege şi Bosuilstadion din Anvers, au fost Belgia, URSS, Republica Federală Germania şi Ungaria.

Semifinalele s-au jucat la 14 iunie. Republica Federală Germania a învins ţara gazdă cu 2-1, printr-o dublă semnată de Gerhard "Gerd" Muller. De cealaltă parte, sovieticii s-au impus în faţa echipei maghiare cu 1-0, după reuşita lui Konkov din minutul 53.

În finala mică, disputată la 17 iunie, Belgia şi-a asigurat locul trei, după ce a trecut de Ungaria cu 2-1.

În marea finală dintre Republica Federală Germania şi URSS, programată a doua zi pe stadionul Heysel, echipa germană a dominat ostilităţile şi a câştigat categoric, având în primul unsprezece nume precum Franz Beckenbauer, Gerd Muller şi Gunter Netzer. Tabela de marcaj a înregistrat, după cele 90 de minute regulamentare, scorul de 3-0, în urma reuşitelor lui Muller (minutele 27 şi 58) şi Wimmer (minutul 52).

În cele patru meciuri, s-a înscris de zece ori. În tribune au fost, per total, 121.880 de spectatori, însemnând o medie de 30.470 la fiecare meci.

Golgheterul competiţiei a fost Gerd Muller, cu cinci goluri. Anul 1972 a fost unul fast pentru atacantul german, acesta reuşind, în total, 85 de goluri pentru echipa de club, Bayern Munchen şi cea naţională, menţionează uefa.com. Recordul său avea să se păstreze până în 2012, atunci când Lionel Messi a înscris de 91 de ori.

În clasamentul marcatorilor Campionatului European din 1972 s-au mai aflat românul Alexandru Neagu şi ungurul Lajos Kocsis, fiecare cu câte două reuşite, potrivit uefa.com. AGERPRES (Documentare - Horia Plugaru, editor: Liviu Tatu, editor online: Adrian Dãdârlat)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.