COD GALBEN: 10-12-2019 ora 20 Intre 20:00 si 02:00 se va semnala ceață care determină reducerea vizibilității local sub 200 m și izolat sub 50 m in Județul Covasna, Județul Braşov, Județul Harghita; COD GALBEN: 10-12-2019 ora 20 Intre 20:00 si 02:00 se va semnala ceață care reduce vizibilitatea local sub 200 m și izolat sub 50 in Județul Teleorman;

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Episcopul Gherasim (Gheorghe) Cristea s-a născut la 14 noiembrie 1914, în comuna Muntenii Buzău, judeţul Ialomiţa. În 1934 a intrat în obştea Mănăstirii Cernica. A urmat cursurile Seminarului Teologic din incinta mănăstirii. În 1937 a fost tuns în monahism, iar în 1940 a fost hirotonit ierodiacon, apoi ieromonah.

A studiat la Facultatea de Teologie din Bucureşti. Între anii 1943-1952 a slujit la Mănăstirea Antim, din Bucureşti. A fost hirotesit protosinghel. Din 1952, timp de aproape două decenii, a fost stareţ al Mănăstirii Căldăruşani. A fost hirotesit arhimandrit.

La 25 noiembrie 1970 a fost numit episcop-vicar al Episcopiei Dunării de jos, cu titlul "Constănţeanul". La 16 octombrie 1975 a fost ales episcop-vicar al Episcopiei Râmnicului şi Argeşului, cu titlul "Piteşteanul". A fost instalat în Catedrala din Râmnicu Vâlcea la 30 noiembrie 1975.

După trecerea la cele veşnice a episcopului Iosif Gafton, în 30 septembrie 1984, episcopul Gherasim Cristea a fost ales episcop titular al Eparhiei Râmnicului şi Argeşului. A fost înscăunat de mitropolitul Nestor Vornicescu al Olteniei, la 2 decembrie 1984.

În 1990, odată cu reînfiinţarea Episcopiei Argeşului şi Muscelului, cu reşedinţa la Curtea de Argeş, Episcopia Râmnicului a rămas în jurisdicţie cu judeţele Vâlcea şi Olt, iar din 1 februarie 2008, odată cu înfiinţarea Episcopie Slatinei şi Romanaţilor, Episcopia Râmnicului a rămas în jurisdicţie doar cu judeţul Vâlcea.

La 19 iunie 2009, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a hotărât ridicarea Episcopiei Râmnicului la rangul de Arhiepiscopie, iar episcopul Gherasim Cristea a fost ridicat la rangul de Arhiepiscop al Râmnicului. A trecut la Domnul la 9 aprilie 2014, la vârsta de aproape 100 de ani, fiind înmormântat lângă Biserica Bolniţă din incinta Centrului Eparhial din Râmnicu Vâlcea. (sursa http://arhiepiscopiaramnicului.ro) AGERPRES / (Documentare - Mariana Zbora-Ciurel; editor: Irina Andreea Cristea)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.