Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

La 11 septembrie 2019, premierul Viorica Dăncilă a anunţat că a decis nominalizarea unor reprezentanţi ai ALDE pentru cele trei portofolii rămase vacante în urma retragerii acestei formaţiuni de la guvernare în luna august.

Pentru portofoliul Mediului şi funcţia de viceprim-ministru a fost nominalizată Graţiela Gavrilescu.

***
Graţiela Leocadia Gavrilescu s-a născut la 24 iunie 1966, la Bucureşti.

A absolvit cursurile Facultăţii de Tehnologie Petrochimică - Universitatea de Petrol şi Gaze Ploieşti (1989). A efectuat studii postuniversitare de marketing industrial - Institutul de Management Bucureşti (1992) şi de management în administraţia publică locală - Institutul Naţional de Administraţie Bucureşti (2007), precum şi o specializare în probleme de medicina muncii - Institutul de Medicină Bucureşti (1994), conform site-urilor www.cdep.ro şi www.mmediu.ro.

A fost inginer chimist-tehnolog în prelucrarea cauciucului (1990-1994), responsabil toxicologie şi protecţia mediului (1994-1996), în cadrul SC ARPACOR SA Bucov. A deţinut funcţia de director general al firmei SC ARPAROM SA Bucov (1996-2004). A fost membru în Consiliul Director al AJOFM Prahova şi vicepreşedinte al CNIMM Ploieşti (2000-2004).

În plan politic, a condus organizaţia municipală a Partidului Umanist Român (PUR) Ploieşti (2003-2004), din 2004 a devenit membru al PNL Prahova, a fost preşedinte al Organizaţiei Femeilor Liberale (OFL) Prahova (2006-2011) şi vicepreşedinte al ONFL (2011-2014). În iunie 2014, a anunţat că demisionează din PNL. La 25 iulie 2014, Grupul de Iniţiativă pentru Păstrarea Identităţii Liberale a anunţat că, până la congresul Partidului Liberal Reformator (PLR), constituit de Călin Popescu Tăriceanu, Graţiela Gavrilescu devine preşedinte interimar al formaţiunii.

La Congresul PLR din 1-2 august 2014, Graţiela Gavrilescu a fost aleasă între cei 19 vicepreşedinţi ai partidului. Din septembrie 2014, după transformarea Grupului parlamentar PC în PC - PLR, devenit, ulterior ALDE - Partidul Alianţa Liberalilor şi Democraţilor, Graţiela Gavrilescu a devenit membră a acestui grup. Este vicepreşedinte al Biroului Politic Central ALDE şi preşedinte ALDE Prahova (din 2015), potrivit www.cdep.ro şi www.mmediu.ro.

A fost viceprimar al municipiului Ploieşti (2004-2007).

În legislatura 2004-2008, începând din decembrie 2007 a fost deputat din partea Alianţei Dreptate şi Adevăr PNL-PD. Din februarie 2008, a făcut parte din Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport. În legislatura 2008-2012, a fost aleasă deputat al PNL în Colegiul 3 Prahova. A fost membru în Comisia pentru sănătate şi familie şi în Comisia pentru egalitatea de şanse pentru femei şi bărbaţi (din martie 2009). A deţinut calitatea de membru supleant în Delegaţia Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a OSCE.

În legislatura care a început în 2012, şi-a păstrat poziţia de deputat în Colegiul 3 Prahova. Până în iulie 2014, a făcut parte din Grupul parlamentar al PNL, apoi a devenit deputat independent. Deputat ALDE din septembrie 2014, conform www.cdep.ro. Până în septembrie 2014, a fost vicepreşedinte al Comisiei pentru sănătate şi familie. A fost membru al Comitetului Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare.

A fost ministru al Mediului, Apelor şi Pădurilor (17 dec. 2014 - 17 nov. 2015).

În urma alegerilor legislative din 11 decembrie 2016, a obţinut un nou mandat de deputat de Prahova (în circumscripţia electorală nr. 31), pe listele ALDE. Este membru al Comisiei pentru sănătate şi familie, precum şi membru în Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare, potrivit site-ului www.cdep.ro.

La 3 ianuarie 2017, a fost propusă de ALDE pentru funcţia de ministru pentru relaţia cu Parlamentul în guvernul premierului desemnat Sorin Grindeanu. A depus jurământul de învestitură în această funcţie la 4 ianuarie 2017. Mandatul s-a încheiat la 3 aprilie 2017. La 26 martie 2017, Biroul Politic Central al ALDE a decis retragerea sprijinului politic pentru copreşedintele formaţiunii, Daniel Constantin, viceprim-ministru şi ministru al Mediului, şi, de asemenea, să o propună pentru funcţia de viceprim-ministru şi ministru al Mediului pe Graţiela Leocadia Gavrilescu. A fost învestită în această funcţie la 3 aprilie 2017. La 14 iunie 2017, şi-a înaintat demisia din funcţie, alături de majoritatea membrilor Cabinetului Grindeanu.

La 28 iunie 2017, Graţiela Leocadia Gavrilescu a fost propusă vicepremier şi ministru al Mediului în guvernul Mihai Tudose, fiind învestită în funcţie la 29 iunie 2017. A deţinut funcţia până la 29 ianuarie 2018. De la această dată, a fost viceprim-ministru şi ministrul Mediului în Cabinetul Viorica Dăncilă, funcţii din care a demisionat la 27 august 2019. AGERPRES (Documentare - Ruxandra Bratu, Horia Plugaru, editor: Irina Andreea Cristea, editor online: Irina Giurgiu)

 

Citiţi şi:

 

Dăncilă: Am decis să-i nominalizez pe reprezentanţii ALDE pentru portofoliile rămase vacante

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.