Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Vasile Blaga a fost ales europarlamentar pe lista PNL, în urma scrutinului din 26 mai 2019, potrivit rezultatelor finale anunţate de Biroul Electoral Central la 3 iunie 2019.

Vasile Blaga s-a născut la 26 iulie 1956, în localitatea Petrileni din judeţul Bihor, conform site-ului Ministerului de Interne, www.mai.gov.ro

Absolvent al Facultăţii de Mecanică, specialitatea maşini termice, din cadrul Institutului Politehnic ''Traian Vuia'' din Timişoara (1981); cursuri de specializare în domeniul vamal în Austria şi Germania (1994-1995). A urmat cursurile Colegiului Naţional de Apărare (1999), conform site-ului Senatului României, www.senat.ro.

A lucrat ca: inginer stagiar (1981-1983), şef atelier (1983-1984), şef secţie (1984-1985), şef secţie coordonator (1985-1988), director adjunct (1989-1990) la Întreprinderea Mecanică Hiperion din oraşul Ştei, judeţul Bihor. Între 1993 şi 1996 a fost directorul Direcţiei Regionale Vamale Oradea.

În plan politic, a fost deputat de Bihor, ales pe lista FSN (18 iunie 1990 - 14 februarie 1992, când a demisionat); prefect al judeţului Bihor (21 ianuarie 1991 - 20 ianuarie 1993). A fost senator PD de Bihor în legislatura 1996-2000. Între 2000 şi 2004 a fost expert parlamentar. Ales senator PD de Bucureşti, pe listele Alianţei Dreptate şi Adevăr, la 28 noiembrie 2004.

Între 21 şi 29 decembrie 2004, a fost consilier prezidenţial pe probleme de apărare, securitate şi siguranţă naţională, şef al Departamentului Securităţii Naţionale al Administraţiei Prezidenţiale.

A participat la alegerile locale din iunie 2008 în calitate de candidat la funcţia de primar al Capitalei din partea PDL şi a pierdut în faţa candidatului independent Sorin Oprescu.

Senator PDL ales în cadrul alegerilor parlamentare din 30 noiembrie 2008, în Colegiul 5 Senatori, Bucureşti. Între 2011 şi 2012 a fost preşedintele Biroului Permanent al Senatului. Reales senator PDL la 9 decembrie 2012, în Colegiul 3 din Timiş pe listele ARD, prin mandat suplimentar. A făcut parte din Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională, potrivit cdep.ro.

Preşedinte al Consiliului FSN Ştei şi vicepreşedinte al CFSN Bihor (decembrie 1990-1991); membru fondator al Partidului Democrat (1991); preşedinte al Organizaţiei Judeţene Bihor a PD (1991-1997); secretar general al PD (1997-2001); vicepreşedinte al PD şi preşedintele Biroului Permanent al Municipiului Bucureşti al PD (2001-2004); secretar general al Biroului Permanent Naţional al PD (2005-2008); secretar general al PDL (2008-2011).

La 28 noiembrie 2011, Vasile Blaga a fost ales preşedintele Senatului României, funcţie pe care a deţinut-o până la 3 iulie 2012, când a fost revocat.

Şi-a depus, la 11 aprilie 2011, candidatura pentru şefia PDL. La alegerile din cadrul Convenţiei Naţionale a PDL desfăşurată în perioada 14-15 mai 2011, s-a clasat pe locul al doilea în cursa pentru funcţia de preşedinte al partidului, cu 499 de voturi, fiind devansat de Emil Boc.

La 30 iunie 2012, a fost ales, la Convenţia Naţională Extraordinară a PDL, în funcţia de preşedinte al formaţiunii, cu 1.197 voturi pentru şi 28 împotrivă, fiind unicul candidat. Reales preşedinte al PDL la Convenţia Naţională Extraordinară din 23 martie 2013, cu 2.344 de voturi, avându-i contracandidaţi pe Elena Udrea şi Monica Macovei.

Din februarie 2015, este membru al Partidului Naţional Liberal.

A fost ministrul Administraţiei şi Internelor, din 29 decembrie 2004 până la 4 aprilie 2007, în Guvernul Tăriceanu.

Din 22 decembrie 2008 până la 1 octombrie 2009 a fost ministrul Dezvoltării Regionale şi Locuinţei în Guvernul Boc. Din 1 octombrie 2009, în urma demisiei PSD din Guvern, Vasile Blaga a fost desemnat, prin decret, de preşedintele Traian Băsescu ca interimar pentru posturile de vicepremier şi ministru al Administraţiei şi Internelor, până la 22 decembrie 2009.

La 23 octombrie 2009, premierul desemnat Lucian Croitoru l-a propus pe Vasile Blaga să facă parte din noul Cabinet, ca ministru al Dezvoltării Regionale şi Turismului. Cabinetul cu care s-a prezentat în Parlament premierul desemnat Lucian Croitoru a fost invalidat la vot pe 4 noiembrie. A fost propus, la 9 noiembrie 2009, pentru funcţia de ministru al Dezvoltării Regionale şi Turismului şi de către premierul desemnat Liviu Negoiţă.

Din 22 decembrie 2009 până la 27 septembrie 2010 a fost ministrul Administraţiei şi Internelor în Guvernul Boc IV.

La 14 martie 2019, Biroul Executiv al PNL a votat lista candidaţilor la alegerile europarlamentare, Vasile Blaga ocupând a patra poziţie. AGERPRES/(Documentare - Horia Plugaru, editor: Ruxandra Bratu, editor online: Irina Giurgiu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.