COD GALBEN: 22-02-2020 ora 13 Intre 23 februarie, ora 06:00 - 23 februarie, ora 18:00 Fenomene și zone vizate COD PORTOCALIU: 22-02-2020 ora 13 Intre 2

Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Rovana Plumb a fost aleasă europarlamentar pe lista PSD, în urma scrutinului din 26 mai 2019, potrivit rezultatelor finale anunţate de Biroul Electoral Central la 3 iunie 2019.

S-a născut la 22 iunie 1960, la Bucureşti.

Licenţiată a Facultăţii Utilaje şi Ingineria Produselor Chimice, Universitatea Politehnică Bucureşti (1984), este doctor în domeniul Managementul sistemelor industriale (2004). A efectuat cursuri de perfecţionare în ţară şi în străinătate în domeniul managementului, al protecţiei consumatorului şi în probleme legate de impactul asupra mediului (1987-2003), potrivit http://gov.ro/.

Inginer stagiar (1984-1992) la IPC Miraj Bucureşti; director comercial al SC Miraj SA Bucureşti (1992-1994); preşedinte al SC Gerovital Cosmetics Bucureşti (1995-2000).

Secretar de stat, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorului (2001-2004).

Potrivit site-ului oficial www.rovanaplumb.ro, este membru al PDSR din 1994; din 2001, al PSD; membru în Consiliul Naţional al PDSR, din 1998, iar din 2001 în Consiliul Naţional al PSD; membru al Biroului Coordonator al PSD (din 2004); preşedinte al Organizaţiei de Femei PSD (2005-martie 2015); vicepreşedinte al PSD (aprilie 2005-martie 2015). La 9 februarie 2016, Rovana Plumb a fost desemnată în funcţia de vicepreşedinte al PSD, loc rămas vacant în urma demisiei lui Andrei Dolineaschi. În cadrul lucrărilor Consiliului Naţional al PSD din 20 martie 2015, Rovana Plumb a fost aleasă preşedintele acestui for. A fost preşedinte interimar al PSD (24 iunie-22 iulie 2015).

Deputat de Vâlcea, ales pe listele Uniunii Naţionale PSD+PUR, în urma alegerilor parlamentare din 28 noiembrie 2004; i-a încetat mandatul în decembrie 2007, prin demisie. În urma alegerilor parlamentare din 9 decembrie 2012, a câştigat un mandat de deputat în Colegiul uninominal nr. 2 din Dâmboviţa, pe lista USL, cu 67,14% din voturi. La alegerile parlamentare din 11 decembrie 2016, a obţinut un nou mandat de deputat în judeţul Dâmboviţa, din partea PSD. A fost vicepreşedinte al Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor (decembrie 2016-februarie 2017), membru în Comisia pentru muncă şi protecţie socială din Camera Deputaţilor (decembrie 2016-octombrie 2017); preşedinte al Comisiei pentru afaceri europene din Camera Deputaţilor (din 24 octombrie 2017), potrivit www.cdep.ro.

Membră în Parlamentul European (aprilie-noiembrie 2007, 2009-2012), vicepreşedinte al Grupului Alianţei Progresiste a Socialiştilor şi Democraţilor (2010-mai 2012); membră a "PES Women Executive Board" (din 2006), vicepreşedinte al PES Women (din septembrie 2012), membră a "Prosafe" (din 2003); membră a SIW ("Socialist International Women") (din 2005).

A fost ministru al Mediului şi Pădurilor (7 mai-21 decembrie 2012), ministru al Mediului şi Schimbărilor Climatice (21 decembrie 2012-5 martie 2014) şi ministru al Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice (5 martie 2014-17 noiembrie 2015). La 26 februarie 2014, ministrul Mediului şi Schimbărilor Climatice, Rovana Plumb, a fost numită în funcţia de ministru delegat interimar pentru Ape, Păduri şi Piscicultură.

Rovana Plumb a deţinut funcţia de ministru delegat pentru Fonduri Europene (23 februarie-14 iunie 2017; 29 iunie-12 octombrie 2017; 29 ianuarie 2018-aprilie 2019). În perioada 2 octombrie-16 noiembrie 2018, a fost ministru interimar al Educaţiei Naţionale.

În martie 2019, fost aleasă preşedinte al organizaţiei judeţene PSD Dâmboviţa. La 25 martie 2019, Partidul Social Democrat a prezentat lista candidaţilor la alegerile europarlamentare, Rovana Plumb ocupând prima poziţie.

Deţine un brevet de invenţie: "Metode de tratament cosmetic cu produse cosmetice Gerovital H3 - Prof. Dr. Ana Aslan" (2001). Este coautor al lucrării "Studiul comportamentului consumatorului în economia de piaţă contemporană" (2002).

A fost distinsă cu Ordinul Naţional Serviciul Credincios în Grad de Cavaler (2002). AGERPRES/(Documentare - Cerasela Bădiţă, editor: Irina Andreea Cristea, editor online: Irina Giurgiu)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.