Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Rovana Plumb s-a născut la 22 iunie 1960, la Bucureşti.

Licenţiată a Facultăţii Utilaje şi Ingineria Produselor Chimice, Universitatea Politehnică Bucureşti (1984), este doctor în domeniul Managementul sistemelor industriale (2004). A efectuat cursuri de perfecţionare în ţară şi în străinătate în domeniul managementului, protecţia consumatorului şi impactul asupra mediului (1987-2003).

Inginer stagiar (1984-1992) la I.P.C. Miraj Bucureşti; director comercial al SC Miraj S.A. Bucureşti (1992-1994); preşedinte al SC Gerovital Cosmetics Bucureşti (1995-2000).

Secretar de stat, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorului (2001-2004).

Potrivit site-ului oficial www.rovanaplumb.ro, este membru al PDSR din 1994; din 2001, al PSD; membru în Consiliul Naţional al PDSR, din 1998, iar din 2001 în Consiliul Naţional al PSD; membru al Biroului Coordonator al PSD (din 2004); preşedinte al Organizaţiei de Femei PSD (2005 - martie 2015); vicepreşedinte al PSD (aprilie 2005-martie 2015). La 9 februarie 2016, Rovana Plumb a fost desemnată în funcţia de vicepreşedinte al PSD, loc rămas vacant în urma demisiei lui Andrei Dolineaschi.

În cadrul lucrărilor Consiliului Naţional al PSD din 20 martie 2015, Rovana Plumb a fost aleasă preşedintele acestui for.

A fost preşedinte interimar al PSD (24 iunie-22 iulie 2015).

Deputat de Vâlcea, ales pe listele Uniunii Naţionale PSD+PUR, în urma alegerilor parlamentare din 28 noiembrie 2004; i-a încetat mandatul în decembrie 2007, prin demisie. În urma alegerilor parlamentare din 9 decembrie 2012, a câştigat un mandat de deputat în Colegiul uninominal nr. 2 din Dâmboviţa, pe listele USL, cu 67,14% din voturi. La alegerile parlamentare din 11 decembrie 2016, a obţinut un mandat de deputat în judeţul Dâmboviţa din partea PSD. A fost vicepreşedinte al Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor (dec. 2016 - febr. 2017), membru în Comisia pentru muncă şi protecţie socială din Camera Deputaţilor (dec. 2016-oct. 2017), preşedinte al Comisiei pentru afaceri europene din Camera Deputaţilor (din 24 oct. 2017), potrivit www.cdep.ro.

Membră în Parlamentul European (apr.-nov. 2007, 2009-2012), vicepreşedinte al Grupului Alianţei Progresiste a Socialiştilor şi Democraţilor (2010-mai 2012); membră a "PES Women Executive Board" (din 2006), vicepreşedinte al PES Women (din sept. 2012), membră a "Prosafe" (din 2003); membră a SIW ("Socialist International Women") (din 2005).

A fost ministru al Mediului şi Pădurilor în Cabinetul Ponta I (7 mai - 21 decembrie 2012) şi ministru al Mediului şi Schimbărilor Climatice în Cabinetul Ponta II (21 decembrie 2012 - 5 martie 2014).

La 26 februarie 2014, în urma demisiilor miniştrilor liberali din Guvernul Ponta II, ministrul Mediului şi Schimbărilor Climatice, Rovana Plumb a fost numită în funcţia de ministru delegat interimar pentru Ape, Păduri şi Piscicultură.

A deţinut funcţia de ministru al Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice în Cabinetele Ponta III şi IV (5 mart. 2014-17 nov. 2015).

La 22 februarie 2017, Rovana Plumb a fost nominalizată de premierul Sorin Grindeanu pentru funcţia de ministru delegat pentru Fonduri Europene, şi a fost validată, în cadrul Comitetului Executiv Naţional al PSD, în aceeaşi zi. La 23 februarie 2017, a depus jurământul de învestitură la Palatul Cotroceni, în faţa preşedintelui Klaus Iohannis.

La 14 iunie 2017, şi-a înaintat demisia din funcţie, alături de majoritatea membrilor Cabinetului Grindeanu. La 21 iunie 2017, Guvernul Grindeanu a fost demis prin Moţiune de cenzură.

La 28 iunie 2017, Rovana Plumb a fost propusă ministru delegat pentru Fonduri Europene în guvernul Mihai Tudose, fiind învestită în funcţie la 29 iunie 2017.

La 12 octombrie 2017 a demisionat din funcţia de ministru delegat pentru Fonduri Europene, în cadrul şedinţei CExN al PSD, ocupând, apoi, funcţia de preşedinte al Comisiei pentru afaceri europene din Camera Deputaţilor (din 24 oct. 2017).

A fost distinsă cu Ordinul Naţional Serviciul Credincios în Grad de Cavaler (2002).

Este coautor al lucrării ''Studiul comportamentului consumatorului în economia de piaţă contemporană'' (2002).

Deţine un brevet de invenţie: ''Metode de tratament cosmetic cu produse cosmetice Gerovital H3 - Prof. Dr. Ana Aslan'' (2001).

La 15 ianuarie 2018, Mihai Tudose şi-a înaintat demisia din funcţia de prim-ministru al României, după retragerea sprijinului politic în cadrul Comitetul Executiv Naţional (CExN) al PSD. La 16 ianuarie 2018, preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că l-a desemnat premier interimar pe Mihai-Viorel Fifor, ministru al Apărării Naţionale, iar la 17 ianuarie 2018, a desemnat-o pe Viorica Dăncilă, propusă de PSD, pentru funcţia de prim-ministru.

 

AGERPRES/(Documentare - Cerasela Bădiţă, editor: Cristian Anghelache, editor online: Gabriela Badea)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.